انواع خدمات تعمیر ساعت در مجموعه واچ گروپ

واچ گروپ به صورت حرفه ای تعمیر ساعت های شما را میپزیرد و برای افرادی که در شهر تهران هستند پیک ما ساعت آنها را درب منزل ازشان تحویل گرفته و بعد از تعمیر توسط این مجموعه ساعت را درب منزل تحویلشان می دهد.

سرویس ساعت مچی (کامل یا تعویض قطعات)

سرویس ساعت مچی توسط تعمیرکاران ساعت در 2 صورت انجام می شود. یا ساعت مچی شما دچار حادثه ای شده و نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات دارد و یا ساعت مچی با ارزشی دارید که می خواهید برای طولانی تر شدن عمر آن، یک سرویس کلی انجام دهید. می خواهید مراحل سرویس کلی ساعت توسط یک تعمیرکار حرفه ای را بدانید؟

 • باز کردن پین بند و جدا کردن بند ساعت از قاب
 • باز کردن درب پشت قاب ساعت، خارج کردن دسته کوک و موتور از بدنه
 • پیاده سازی محفظه ساعت؛ شامل شیشه، نگهدارنده ها، سوپاپ جدا کننده داخل و خارج محفظه، واشرها و… .
 • پیاده سازی صفحه، جدا کردن عقربه ها و بررسی کردن قطعات خارج شده از ساعت در داخل قاب (این کار برای تشخیص موقعیت اجزای ساعت و جایگذاری مجدد ضروریست)
 • نوسازی قاب و بند که در اصطلاح به آن “پولیش زدن” گفته می شود
 • تمیز کردن (شستن) قطعات داخلی موتور و قطعات خارجی ساعت
 • تشخیص قسمت های آسیب دیده از قطعات موتور، تعمیر و یا تعویض قطعات
 • روغن کاری قطعات و چک کردن حرکت دقیق موتور با استفاده از دستگاه های معتبر
 • اسمبل و نصب مجدد قاب، شیشه و قطعات محفظه داخلی
 • اسمبل عقربه ها بر روی صفحه ساعت و قرار دادن صفحه داخل قاب
 • قرارگیری موتور بر روی صفحه و اتصال دسته کوک
 • ترمیم واشر ضد آب و جایگذاری مجدد آن
 • بستن پشت درب ساعت و تست نهایی در دستگاه های سنجش مخصوص

تعویض باتری ساعت مچی کوارتز:

جدا از اینکه هنگام خرید ساعت مچی، قیمت ساعت مچی کوارتز به مراتب خیلی به صرفه تر از ساعت های مکانیکی است، هزینه تعمیر یا تعویض باتری در این ساعت ها هم خیلی کمتر از تعمیر ساعت مچی های مکانیکی می باشد. کمترین آسیبی که یک ساعت کوارتز حتما با آن مواجه می شود، تمام شدن باتری است. که البته این مورد بیشترین مشکلی است که در طول استفاده از ساعت های کوارتز با آن برخورد می کنید. زمانی که ساعت مچی باتری شما از کار میوفتد یا اصطلاحا به خواب میرود، وقت تعویض باتری آن رسیده. درصورتیکه در این زمینه تجربه کافی ندارید، پیشنهاد میکنیم حتما به یک تعمیر کار ساعت مراجعه کنید. یکی از جدی ترین آسیب های که ساعت شما در صورت نداشتن تجربه در هنگام تعویض باتری می تواند ببیند، ایجاد پارگی در واشر ساعت است که به ضد آب بودن ساعت مچی آسیب می زند. بنابراین قبل از هر اقدامی که مربوط به موتور و ضد آب ساعت است، از میزان تجربه و اطلاعات خود یا تعمیرکارتان مطمئن شوید.

تعمیر موتور ساعت مچی مکانیکی:

بطور معمول در موتور یک ساعت مچی مکانیکی بیش از 180 قطعه به کار می رود که همبستگی یکپارچه آنها باعث حرکت ساعت می شود. دلیل بالاتر بودن قیمت ساعت مچی مکانیکی، سختی تولید و اسمبل قطعات، دقت و همچنین دستی بودن این کار است. ساعت های مکانیکی همیشه حساسیت بیشتری نسبت به ساعت های کوارتز داشتند. به همین دلیل هم عوامل و آسیب های متفاوت تری نسبت به ساعت کوارتز که عمده مشکلش تعویض باتری است، پیدا می کنند. دانستن عوامل و آسیب هایی که موتور یک ساعت مچی مکانیکی ممکن است ببیند به شما کمک می کند تا در مواجه با مشکل ساعت، کمتر نگران شوید. قبل از اینکه برویم انواع دلایلی که باعث آسیب این نوع ساعت ها می شود را بررسی کنیم، باید بگوییم به دلیل حساسیت، تعداد زیاد و ظرافت قطعات در موتورهای مکانیکی، فکر تعمیر آنها را از سرتان خارج کنید. تعمیر ساعت های مکانیکی در صورت نداشتن تجربه می تواند آسیب های خیلی جدی و جبران ناپذیری در پی داشته باشد که از آن بی خبرید! پس در مواجه با هر نوع مشکلی در ساعت مچی مکانیکی، ضمن اینکه می توانید با دانستن موارد زیر مشکل بوجود آمده را تشخیص دهید، در اولین فرصت به یک تعمیرکار ماهر ساعت مراجعه کنید. این نکته را فراموش نکنید که، تعمیر ساعت های مکانیکی کاملاً به مشکل آنها بستگی دارد.

انواع مشکلات فنی و آسیب در ساعت های مکانیکی (اتوماتیک – کوکی):

1. شل شدن دسته کوک:

یکی از احتمالاتی که در صورت متوقف شدن حرکت عقربه ها در ساعت های مکانیکی وجود دارد، شل شدن یا حتی شکستن دسته کوک است. در چنین موقعیتی تا جای ممکن از تکان دادن ساعت و به حرکت درآمدن روتر (لنگر محرک در موتور) جلوگیری کنید.

2. شکستن یا پاره شدن فنر اصلی:

فنر از مهمترین قطعات در موتور های مکانیکی است. با چرخاندن دسته کوک یا به حرکت در آمدن روتر داخل موتور، این فنر قابل شارژ است که انرژی را ذخیره و باعث حرکت عقربه ها می شود. با اینکه این حادثه خیلی بد است، اما پاره شدن یا شکستن فنر قابل شارژ در موتور های مکانیکی از شایع ترین آسیب ها در این نوع ساعت هاست.

3. ضربه و شکست قطعات داخلی:

همانطور که گفتیم، در یک ساعت مچی مکانیکی از قطعات ریز و بهم پیوسته زیادی استفاده می شود که جدا از زیبایی، حساسیت بالایی هم دارند. کوچکترین ضربه ممکن است باعث ایجاد ترک یا شکسته شدن در یکی از این قطعات شود و به دلیل بهم پیوسته بودن همه آنها بهم، در عملکرد بقیه قطعات نیز مشکل بوجود می آید. معمولا در صورت ضربه دیدن ساعت های مکانیکی، چرخدنده ها بیشترین آسیب را می بینند که باعث می شود حرکت آنها مختل شود.

4. عدم سرویس و روغن کاری به موقع:

یکی دیگر از شایع ترین مشکلات در ساعت های مکانیکی، عدم سرویس و رسیدگی به موقع به قطعات موتور است. در واقع باید بگوییم که اکثر مشکلات ساعت های مکانیکی مانند ایجاد ترک، شکستگی قطعات و … ناشی از خشکی روغن است. شاید ندانید اما روغن کاری به موقع بیش از 180 قطعه در موتورهای مکانیکی از خشکیدگی آنها جلوگیری کرده و باعث عملکرد بهتر آنها می شود. بنابراین پیشنهاد می شود اگر ساعت مچی مکانیکی دارید، هر 4 یا 5 سال جهت روغن کاری و سرویس قطعات به یک تعمیرکار ساعت مراجعه کنید.

تعویض بند ساعت مچی:

یکی از شایع ترین تغییرات در ساعت مچی که اکثر مردم ترجیح میدهند خودشان آن کار را انجام دهند، تعویض بند ساعت مچی است. با اینکه این کار با کمی دقت و تجربه به راحتی انجام شدنی است، اما لازم است شما را از آسیب احتمالی آن با خبر کنیم. حتی تعویض بند هم ممکن است منجر به ایجاد خراش شدید بر روی قاب ساعت در صورت لیز خورد بند یا قاب از دست شما شود. پس اگر نسبت به کاری که انجام می دهید مطمئن هستید، آن زمان تصمیم به تعویض بند ساعت بگیرید.

مراحل تعویض بند ساعت:

 1. برای تعویض هر نوع بند ساعتی (چرمی، فلزی، پلاستیکی و یا برزنت) نیاز دارید سایز بند مناسب ساعت مچی تان را خریداری کنید. برای خرید بند ساعت مناسب، باید عرض بند در قسمت اتصال بند به قاب را بدست بیاورید یا از یک کارشناس ساعت در این خصوص سوال کنید.
 2. برای درآوردن بند ساعت (اگر که قسمت اتصال مدل پین بند باشد و جای جداسازی داشت) می توانید از ابزار تخصصی ساعت به اسم ” پین کش” یا در صورت عدم وجود آن از یک شئ نوک تیز استفاده کنید.
 3. با کمک پین کش از یک طرف پین بند آن را به سمت خارج هل دهید تا یک طرف بند خارج شود، سپس بند کامل بیرون می آید.
 4. پین قسمت اتصال را داخل بند جدید قرار دهید و برای نصب اینبار برعکس مراحل جداسازی عمل کنید. یعنی ابتدا یک قسمت پین بند را داخل حفره داخل بدنه قاب قرار دهید سپس طرف دیگر پین بند را با کمک پین کش فشار و به سمت حفره خود هل دهید تا پین بند در جایگاه حفره چفت شود.

فرم درخواست تعمیر ساعت

اگر ساعت شما خراب شده لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.