وبلاگ واچ گروپ

انواع شیشه ساعت مچی

انواع شیشه ساعت مچی

زمانی که می‌خواهید یک ساعت را بخرید باید به معارف گوناگونی مانند موتور ساعت که مهم‌ترین بخش ساعت است و خیلی از موارد دیگر توجه داشته باشید تا به راحتی بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. شیشه ساعت نیز یکی از مهمترین مواردی است که در هنگام خرید ساعت باید به آن توجه کنید، شیشه ساعت وسیله‌ای است که می‌تواند از عقربه‌ ها موتور و صفحه ساعت محافظت کند. پس در نتیجه می‌توان گفت که بخش بسیار مهمی از ساعت شیشه است. در ادامه این مطلب انواع شیشه ساعت های مچی را بررسی می‌کنیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بیشترین نوع شیشه ساعت و یا همان کریستال ساعت که از آن برای محافظت کردن از صفحه ساعت استفاده می‌شود، کریستال یاقوت کبود، اکریلیک و همچنین کریستال معدنی است. تفاوت شایعی که در بین این شیشه ها موجود است مقدار مقاومت و سختی است که در برابر خط و خش دارند. هر چند که یاقوت کبود مقاوم‌ترین و بهترین نوع کریستال‌ موجود است ولی در عین حال نیز گران‌ترین آنها است. در ادامه مزایا و معایب هر نوع از آنها را برای شما توضیح می‌دهیم.

هیچ رابطه واقعی در بین جواهرات یاقوت کبود که در برخی از ساعت‌ها و همچنین شیشه‌های ساعت، وجود ندارد. جواهرات دیگری مانند الماس هم در ساعت سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی استفاده از یاقوت مصنوعی خیلی متداول‌ تر از بقیه آنها است. می‌توان از این نوع جواهرات برای پیشگیری کردن از اصطکاک بین قطعات درون ساعت فلزی استفاده کرد. در کل می‌توان گفت که کریستال یاقوت کبود فقط شیشه ساعت است نه سنگ گرانبهایی که در ساعت موجود است.

 شیشه ساعت یک پخش بسیار مهمی از ساعت است به خاطر اینکه می‌تواند از عقربه‌های ساعت و همچنین شماره‌های آن محافظت کند. همچنین می‌توان گفت که این شیشه بخش خیلی مهمی از مکانیسم مقاوم سازی یک ساعت در مقابل آب نیز است به خاطر اینکه از ورود آب به درون ساعت و خراب شدن آن پیشگیری می‌کند. شیشه‌ای که با کیفیت و خوب باشد در برابر خراش و شکستن نیز بسیار مقاوم خواهد بود.

انواع شیشه های ساعت

شیشه کریستالی یاقوت کبود

زمانی که صحبت از شیشه ساعت به پیش می‌آید، خیلی از طرفداران ساعت‌ فکر می‌کنند که شیشه‌های کریستالی یاقوت کبود در صدر فهرست شیشه‌ها قرار گرفته است. اگر ساعتی شیشه کریستالی یاقوت کبود را داشته باشد، سخت‌ترین کریستال ساعت را در حال حاضر در اختیار دارد. همان گونه که از نام آن معلوم است، این نوع شیشه ساعت از یاقوت کبود تولید شده است.

بهتر است به یاد داشته باشید که، اکثراً از یاقوت کبود مصنوعی تولید شده است، نه یاقوت کبود واقعی. یاقوت کبود در مقابل عواملی مانند خراش و شکستن مقاوم است. زیبا به نظر می‌رسد و همچنین خراشیدن آن تقریباً غیرممکن است و فقط ماده‌ای سخت مانند الماس می‌تواند آن را بخراشاند.

یاقوت کبود ها آبی هستند و همچنین، به رنگ‌های قرمز، سبز، زرد یا بنفش نیز یافت می‌شوند. این تنوع رنگی به خاطر ناخالصی‌ های موجود در کریستالی مثل مس، کروم، آهن یا تیتانیوم است. یاقوت کبود خالص و شفاف همچنین خیلی سخت و غیرشکننده نیز است. به خاطر همین است که اکثراً از یاقوت کبود مصنوعی استفاده می‌شود.

اولین بار آگوست ورنویل، که یک شیمی دان فرانسوی بود، با استفاده از پودر اکسید آلومینیوم، گرما بخشیدن به آن و همچنین تحت فشار شدید قرار دادن آن توانست کریستال یاقوت کبود را بسازد. بعد از برای از بین بردن فشارهای داخلی که منجر به ضعیف شدن آن می‌شود، کریستال تحت پالایش قرار داده می‌شود سپس در مرحله آخر تولید، پردازش آن به شکل ورق است و به این صورت است که شیشه یاقوت کبود مصنوعی ساخته می‌شود.

انواع شیشه ساعت مچی

شیشه ساعت اکریلیک

از بین انواع شیشه‌های ساعت موجود، شیشه ساعت اکریلیک مناسب ترین قیمت را دارد و مقرون به صرفه ترین نوع شیشه است. اکریلیک یک نوع پلاستیک است که ساخت آن هزینه چندان زیادی نمی‌خواهد. این شیشه را معمولاً در برند‌های ارزان‌ قیمت ساعت‌ها می‌توانید مشاهده کرد. ساخت و شکل‌ بخشی به آن نیز کار خیلی راحتی است و در نتیجه، معمولاً برای تهیه شیشه‌های گنبدی شکل ساعت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این نوع شیشه ها اثر گنبدی را به صفحه عقربه‌ها می‌دهند، مخصوصاً زمانی که از دو طرف به آن نگاه شود. ولی اگر از روبه‌رو به صفحه نگاه شود، ساعت خیلی راحت و آشکارا قابل مشاهده است.

بعضی اوقات در مارک‌های لوکس ساعت مثل مارک Junghans هم دیده شده است که از اکریلیک در بعضی از مدل‌هایشان استفاده می‌کنند. با این حال هم آن‌ها ترجیح می‌دهند که به جای استفاده از اسم آکریلیک از اصطلاح شیشیه پلکسی plexiglass استفاده کنند تا مردم محصولات و تولیدات آنها را به آکریلیک ربط ندهند. نام‌های دیگر تجاری اکریلیک عبارت‌اند از آکریلیت، Perspex، لوسیت و همچنین کریلوکس.

شیشه اکریلیک سبک است. اگر دنبال ساعت مچی هستید که بر روی مچ دست‌ تان احساس سنگینی نکنید، ما به شما توصیه می‌کنیم که ساعتی با یک شیشه اکریلیک تهیه کنید. بر عکس بقیه انواع شیشه‌های ساعت، اکریلیک در صورت خراشیدگی قابل تعمیر است. این شیشه‌ها بیشتر اوقات در ساعت‌های کودکان استفاده می‌شوند؛ به خاطر اینکه محصولات بسیار بادوامی هستند و تعمیر و جایگزینی آن‌ها زیاد گران نیست.

انعطاف‌ پذیر بودن و همچنین مقاومت آن‌ها در برابر ضربه و به علاوه امکان تعمیر خراش‌ها منجر به این شده که اکریلیک انتخاب بسیار مناسبی برای ساعت‌های سودمند و ساعت‌های تاکتیکی باشد که فرد مصرف کننده انتظار دارد ساعت‌هایی بسیار محکم و مقاوم در برابر شکستگی و سایش و خراشیدگی باشد و بتوان آن را خیلی راحت پولیش کرد. این ساعت‌ها انتخاب مناسبی برای آن دسته از افرادی هستند که به دنبال محصولی اقتصادی می‌گردند و استفاده‌های عملی بسیاری از ساعت‌های خود دارند.

انواع شیشه ساعت مچی

شیشه کریستال معدنی

این دسته از شیشه‌ها تقریبا می‌توان گفت رایج‌ ترین نوع شیشه ساعتی هستند که استفاده می‌شوند. اگر ساعت مچی را با قیمت متوسط ​​تهیه کرده اید، به احتمال خیلی زیادی جنس شیشه آن از شیشه کریستالی معدنی است. این نوع شیشه‌ها به وسیله شیشه استاندارد ساخته شده از سیلیس ساخته شده اند. شیشه کریستالی معدنی در برابر عواملی مانند خراش مقاوم است و میتوان گفت تولید آن روندی ارزان است. ولی این محصول در برابر خراش کاملاً مقاوم نیست و امکان دارد که با استفاده از یک ماده سخت بتوان آن را خراشید.

کریستال معدنی از سیلیس تولید شده است و بعد از آن برای مقاوم‌ سازی بیشتر در برابر خراش آن را پالایش کرده‌اند.

می‌توان شیشه کریستالی معدنی را با استفاده از روکشی آنتی‌رفلکس پوشاند. این نوع پوشش میتواند به از بین بردن بازتاب‌ها و همچنین افزایش خوانایی در شرایط روشنایی کمک بسیار زیادی کند. به علاوه مشاهده صفحه ساعت را خیلی راحت تر می‌کند و میتواند از نظر زیبایی‌شناسی جلوه بیشتر و جذاب تری را به ساعت ببخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *