وبلاگ واچ گروپ

ساعت GMT چیست؟

ساعت GMT چیست؟

شاید شما نیز دفعات زیادی کلمه GMT را بر روی صفحه ساعت‌ ها دیده باشید ولی معنی آن را ندانسته باشید. در واقع کلمه GMT مخفف Greenwich Mean Time است و آن را از ساعت رصد خانه صنعتی گرینویچ گرفته‌ اند. به زبان ساده می‌توان گفت که معنی و کاربرد GMT در ساعت‌هایی که امروزه ساخته می‌شوند، ساعتی است که به وسیله آن می‌توانید زمان کشورهای دیگری را نیز بر روی صفحه نمایش تان داشته باشید و بفهمید. در ادامه این واچ گروپ ایران مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر با ساعت GMT آشنا شوید.

تاریخچه قابلیت GMT در ساعت ها

اول از همه باید بدانید که چرا همچین اصطلاحی به وجود آمده است و چه کاربردی برای چه کسانی داشت؟ کلمه GMT در معنای اول برای سنجیدن یک زمانی واحد بود. ناهماهنگی یه زمانی که در بین کشورهای مختلف وجود داشت باعث شد که دولت‌ ها به فکر ایجاد یک زمان متعادل و یکپارچه بیفتند.

تعیین رصدخانه گرینویچ به عنوان برجسته‌ ترین و بزرگترین و مهم‌ ترین رصدخانه و یا همان محل نصف النهار مبدا برای سنجیدن زمان جهانی یا یکپارچه در بین همه مرسوم شد، و سپس قابلیت GMT به معنی نمایش زمان سراسری و جهانی بود، اکنون در اینجا این سوال پیش می‌آید که این ساعت ها بیشتر برای چه کسانی مفید بودند؟

ناهماهنگی ساعت در بین کشورها و شهرهای گوناگون مشکلات بسیار زیادی را برای خلبان‌ها و پروازها به وجود می‌آورد، ولی سپس با به وجود آمدن قابلیت GMT برای اولین بار در سال ۱۸۴۸ این مشکل رفع شد. این نکته را به یاد داشته باشید که اولین برند ساعتی که قابلیت GMT را در ساعت‌هایش به کار برد برند ساعت رولکس بود. این نوع ساعت‌ها اوایل توسط خلبانان مورد استفاده قرار گرفته می‌شد ولی کم کم با گذر زمان و با به وجود آمدن تغییراتی این نوع ساعت‌ها به وسیله عموم مردم نیز مورد استفاده قرار گرفتند.

تاریخچه قابلیت GMT در ساعت ها

ساعت GMT چگونه کار می‌کند؟

در واقع به ساعت‌هایی که گذشته از نمایش زمان ۱۲ ساعته، قابلیت نمایش زمان دوم را نیز دارند ساعت GMT گفته می‌شود. اکنون این سوال پیش می‌آید که این نوع ساعت‌ها چگونه کار می‌کنند؟ ساعت‌های GMT گذشته از اینکه ۱۲ ساعت و عقربه های نمایش زمان دارند، یک سری اعداد ۲۴ ساعته و همچنین عقربه مخصوص نمایش زمان GMT را نیز دارند. بعضی اوقات عقربه نمایش GMT یک عقربه‌ای طراحی شده است ولی بعضی ساعت‌ها هم دو عقربه‌ای طراحی شده‌اند.

برای تنظیم کردن این ساعت‌ها باید عقربه‌های اصلی را مطابق با زمان محلی که در آن هستید تنظیم کنید. در بعضی از ساعت‌های GMT که قاب چرخشی دارند، می‌توانید که با چرخش قاب دور ساعت و یا تنظیم عقربه GMT اختلاف زمانی که در بین محل فعلی و کشور دومی است را به دست آورید.

نسخه‌های اولیه این نوع ساعت‌ها بسیار پیچیده بودند و کار با آنها سخت بود ولی اکنون با پیشرفت تکنولوژی و دنیای ساعت استفاده کردن از این قابلیت کم کم آسان‌تر شده است.

اهمیت GMT در ساعت مچی ها

اهمیت GMT در ساعت مچی ها

 

با توجه به پیشرفت تکنولوژی که بشر به آن رسیده است و همچنین به وجود آمدن ابزارهای راحتی مانند تلفن همراه شاید امروزه ساعت‌های GMT زیاد مورد استفاده قرار نگیرند ولی این ساعت مچی‌ها به خاطر اصالت و قدمتی که دارند هنوز نیز در میان کلکسیونرها و همچنین دوستداران ساعت جایگاه بسیار خاصی دارند. به علاوه برندهای مطرح ساعت مانند برند رولکس که پیشتاز در تولید ساعت GMT نیز بوده‌اند، هنوز هم ساعت‌های قاب پیسی با قابلیت GMT را سالی یک یا دو بار وارد بازار می‌کنند. و یا برند ساعت سیکو که هر ساله در کالکشنش یکی از این نوع ساعت‌ها را وارد بازار می‌کند.

گذشته از افراد کلکسیونر، برای زیبایی و تکمیل کلکسیون ساعت شاید ساعت‌های GMT همچنان نیز مورد استفاده افراد خلبان، تاجر و یا در مسافرت‌های طولانی و هوایی قرار گیرند. این افراد می‌توانند در صورتی که به تلفن همراه دسترسی نداشتند با نگاهی ساده و سریع تفاوت زمانی محلی که در آن قرار دارند و شهر یا کشور دوم را بفهمند.

ساعت‌های GMT به خاطر اصالتی که دارند و حس نوستالژی که به افراد می‌دهند هنوز هم مورد توجه افراد زیادی هستند. به علاوه در اوایل ساخت این نوع ساعت‌ها، سختی بیشتری از لحاظ تولید موتور و همچنین نوع کالبیر در ساعت موجود بود. و کم کم با مرور زمان این سختی‌ها با پیشرفت کردن صنعت ساعت سازی از بین رفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *