وبلاگ واچ گروپ

ویژگی‌های یک ساعت مچی خوب

ویژگی‌های یک ساعت مچی خوب

برندهای گوناگون و ساعت‌های بسیار زیادی در بازار موجود هستند که همین موضوع منجر به این شده است که انتخاب یک ساعت خوب کار سختی باشد. انتخاب یک ساعت مخصوصاً برای افرادی که تجربه کمی در این زمینه دارند ممکن است کاری سخت و دلهره آوری باشد. با این حال نیز ویژگی‌هایی در ساعت موجود است که بر اساس آنها می‌توانید یک ساعت متناسب را انتخاب کنید.

ویژگی‌های یک ساعت مچی خوب

جنس بدنه ساعت

یک ویژگی مهم و برجسته هر ساعت جنس بدنه آن است. گذشته از اینکه بدنه ساعت می‌تواند روی شکل ظاهر و زیبایی ساعت تاثیر بگذارد همچنین بر چیزهای دیگری نیز تاثیر می‌گذارد، مواد گوناگونی که برای ساخت بدنه ساعت به کار می‌روند ماندگاری و مقاومت متفاوتی دارند و به علاوه تاثیر بسیار زیادی بر وزن ساعت می‌گذارند به خاطر همین ما به شما توصیه می‌کنیم که حتماً یک جنس خوب مانند استیل ضد زنگ، تیتانیوم و… را انتخاب کنید.

نوع شیشه روی صفحه ساعت

صفحه همه ساعت‌ها به وسیله یک شیشه پوشانده شده است و این شیشه باعث می‌شود که گرد و غبار و آب و یا ذرات دیگر وارد ساعت نشوند. این شیشه را که با نام کریستال نیز می‌شناسند از مواد گوناگونی ساخته می‌شود و هر کدام از آنها خصوصیات و قیمت‌های گوناگونی را دارند، که سه نوع شیشه اصلی شامل یاقوت کبود، معدنی و اکریلیک می‌شوند.

نوع شیشه روی صفحه ساعت

نوع موتور ساعت

کالیبر و یا همان موتور ساعت برعکس بقیه مواردی که تا الان ذکر کردیم نمی‌توان بیرون از ساعت آن را مشاهده کرد ولی دیده نشدنش به معنای این نیست که اهمیت کمتری نسبت به آنها دارد. در واقع این موتور ساعت است که می‌تواند عقربه‌ها همچنین ویژگی‌های دیگری مانند کرنوگراف و تقویم را به حرکت درآورد. مثل بقیه ویژگی‌های دیگری که آنها را ذکر کردیم موتور ساعت نیز انواع گوناگونی دارد که سه نوع موتور اصلی شامل کوارتز، مکانیکی و اتوماتیک می‌شوند و هر کدام از آنها معایب و مزایای مختص به خودشان را دارند.

ضد آب بودن

امکان دارد که این ویژگی خیلی ساده و قابل فهم به نظر برسد ولی اعداد مربوط به آن می‌توانند شما را گمراه کنند. اینکه ساعتی می‌تواند تا عمق ۱۰۰ متری ضد آب باشد لزوماً به معنای این نیست که شما می‌توانید آن را تا عمق ۱۰۰ متری استفاده کنید. ساعت ضد آب می‌تواند در مقابل پاشیده شدن قطرات باران مقاومت کند ولی شما نباید به هیچ وجه آن را در آب غوطه ور کنید.

3 بار (واحد اندازه‌گیری فشار)/ 3 اتمسفر/ 30 متر/ 100 فوت

ساعتی که تا عمق ۳۰ متری از آب ضد آب باشد در حقیقت فقط می‌تواند در برابر پاشیده شدن قطرات آب مقاومت کند. شما می‌توانید این ساعت را در حمام نیز به دست داشته باشید ولی ما به شما توصیه می‌کنیم که فقط مواقعی این کار را انجام دهید که ساعتتان جدید باشد، به خاطر اینکه درزگیرها و واشارهای ضد آب با گذشت زمان فرسوده و ضعیف می‌شوند و این موضوع منجر به این می‌شود که پاشیدن آب بر روی ساعت‌های قدیمی برای ساعت خطرناک باشد.

5 بار/ 5 اتمسفر/ 50 متر/ 165 فوت

ساعت‌هایی که تا عمق ۵۰ متری ضد آب هستند را می‌توانید در هنگام شنا کردن و یا داخل حمام به راحتی به دست کنید ولی در آب‌های عمیق‌تر نباید از آنها استفاده کنید.

10 بار/ 10 اتمسفر/ 100 متر/ 330 فوت

اینا ساعت‌ها برای غواصی کاملا مناسب هستند ولی نباید برای غواصی عمیق از آن استفاده کنید.

20 بار/ 20 فوت/ 200 متر/ 660 فوت

این ساعت‌ها را می‌توانید برای شنا، غواصی اسکوبا و بقیه ورزش‌های آبی مورد استفاده قرار دهید.

بیش از 30 بار/ 30 اتمسفر/ 300 متر/ 990 فوت

ساعت هایی که تا عمق ۳۰۰ متری از آب، ضد آب هستند برای همگی فعالیت‌هایی که آنها را ذکر کردیم مناسب هستند و حتی می‌توانید در غواصی اشباع نیز از آن استفاده کنید.

بند ساعت

بندهای ساعت بخش بسیار مهمی از ظاهر کلیه ساعت هستند و اینکه بندهای گوناگون ساعت می‌توانند بر زیبایی و ظاهر ساعت تاثیر بسیار زیادی داشته باشند. در خیلی مواقع بند ساعت بیشتر از صفحه ساعت در معرض دید است به خاطر همین ظاهر بند ساعت اهمیت بسیار زیادی دارد. نکته خوب این است که بندهای ساعت را می‌توان به راحتی تعویض کرد که البته نسبت به قیمت خود ساعت قیمت کمتری دارند و این موضوع باعث این شده است که به راحتی قابل شخصی سازی باشند تا بتوانیم آنها را تغییر دهیم. اگر ساعت‌های زیادی نیز نداشته باشید می‌توانید با داشتن بندهای گوناگون به ساعتتان تنوع دهید.

به علاوه بندهای ساعت در راحت بودن ساعت نیز نقش خیلی مهمی دارند و یک بند نامناسب می‌تواند به شما آسیب وارد کند و باعث می‌شود که مچ دستتان اذیت شود.

بند ساعت

برند ساعت و شهرت آن

برندهای خیلی زیادی در بازار موجود هستند و همین موضوع منجر به این شده است که تصمیم گیری برای انتخاب یک ساعت مناسب کار سختی باشد. بهتر است که شما دقیقاً مانند خرید بقیه وسایل ساعت را نیز از یک برند با کیفیت و مشهور خریداری کنید. بعضی از ساعت‌ها به خاطر قیمت پایینی که دارند و همچنین ویژگی‌های جذابشان امکان دارد خریدار را به خودشان جذب کنند و در نتیجه باعث این می‌شود که خریدار ساعتی ارزان قیمت را با کیفیت پایینی تهیه کند. ساعت‌های ارزان قیمت اصلا ساعت‌های خوبی نیستند، به خاطر همین است که شهرت یک برند ویژگی خیلی مهمی برای انتخاب ساعت است که باید به آن توجه کنید.

کیفیت ساخت ساعت

این ویژگی برعکس ویژگی‌های دیگری که ذکر کردیم ویژگی نیست که به راحتی و فقط با نگاه کردن به صفحه مشخصات ساعت بتوانید به وجود آن پی ببرید. مطمئناً خرید ساعت مچی که کیفیت زیادی دارد و یا اینکه با مهارت بالایی ساخته شده است اهمیت خیلی زیادی دارد ولی ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه می‌توانیم ساعت‌های خوب را از بد تشخیص دهیم؟

برای شروع می‌توان گفت که ساعت‌های با کیفیت از مواد با کیفیت ساخته شده‌اند برای مثال، موتورهای کوارتز را در هر نوع ساعتی به کار می‌برند ولی موتورهای مکانیکی در حقیقت نمادی از ساعت‌های با کیفیت‌تر هستند. امکان دارد که کریستال به کار رفته شده در ساعت‌های رده پایین از جنس شیشه معدن ساخته شده باشد در حالی که شیشه یک ساعت با کیفیت به احتمال خیلی زیادی از یاقوت کبود ساخته شده است. علاوه بر این مواردی که ذکر کردیم نکات دیگری نیز وجود دارد که باید بتوانید آنها را تشخیص دهید.

ساعت‌هایی که کیفیت پایینی دارند بدنه و دستبندی ضعیف دارند، گذشته از این‌ها اگر ساعت را تکان دهید نیز امکان دارد که عقربه‌هایش حرکت کند. یک ساعت مچی که کیفیت زیادی داشته باشد سنگین‌تر و محکم‌تر است و به علاوه بندهای آن راحت و محکم است و همچنین بدنه‌ای با دوام دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *