وبلاگ واچ گروپ

تاچیمتر در ساعت مچی چیست؟

تاچیمتر در ساعت مچی چیست؟

شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که در واقع تاچیمتر یعنی چه ؟ این نوع ساعت‌ها برای چه افرادی مناسب هستند؟ به احتمال زیاد شما نیز ممکن است اسم ساعت مچی تاچیمتر را از فروشندگان ساعت زیاد شنیده باشید. یک سوال متداولی که افراد از فروشگاه‌های ساعت مچی دارند این است که اعداد دور ساعت مچی چه هستند؟ در این مطلب واچ گروپ با ما همراه باشید تا با یک ابزار اندازه‌ گیری در ساعت مچی شما را آشنا کنیم و به سوالاتتان در مورد تاچیمتر پاسخ‌های لازم را بدهیم.

تاچیمتر چیست؟

اگر ساعت مچی شما قابلیت تاچیمتر داشته باشد و یا اینکه ساعت تاچیمتر دار را دیده باشید احتمال دارد که این وسیله اندازه‌گیری در دور و بر ساعت و یا لبه خارجی شماره‌ گیری اصلی ساعت حک شده باشد.

اگر بخواهیم تعریفی ساده از تاچیمتر ساعت را برای شما بیان کنیم می‌توان گفت که تاچیمتر ساعت یک وسیله برای اندازه‌گیری زمان بر حسب فاصله و همچنین اندازه‌گیری فاصله بر حسب زمان است. البته به یاد داشته باشید که به این وسیله سرعت سنج و یا مسافت سنج نیز گفته می‌شود. معمولا تاچیمتر ساعت‌ها با اعداد ۵۰۰ تا ۶۰ شناخته می‌شوند. ساعت‌هایی که قابلیت تاچیمتر دارند به وسیله فرایند تبدیل زمان سپری شده با سرعت زیادی یعنی ثانیه در واحد سرعت، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اول از همه باید بگوییم که استفاده کردن از این ابزار اندازه‌گیری در ساعت مچی به محاسبات ریاضی نیاز دارد ولی اگر با شیوه کار کردن این ابزار اندازه‌ گیری ساعت مچی آشنا باشید خیلی راحت می‌توانید انواع کاربردهای آن مانند سرعت، مسافت طی شده و همچنین میزان مصرف سوخت و… را اندازه‌گیری کنید.

در کل با استفاده کردن از ابزار تاچیمتر می‌توانید مقدار زمانی که صرف شده است را برای انجام دادن کاری اندازه‌گیری کنید و همچنین تاچیمتر این قابلیت را نیز دا

 

رد که مق

 

دار فاصله طی شده در مدت زمان یک ساعت را اندازه‌گیری کند. پس در نتیجه می‌توان گفت که سرعت زمان را، بر اساس زمانی که در یک مسافت مشخص صرف شده است اندازه‌گیری می‌کند.

تاچیمتر چیست؟

نحوه‌ی استفاده از تاچیمتر

معمولاً افراد هنگام خرید ساعت مچی دقت آنچنانی به وسیله های موجود در آن ساعت مانند کرنوگراف و یا تاچیمتر ندارند و فقط به خاطر زیبایی ایجاد شده به وسیله این ابزار ها در ساعت مچی اقدام به خرید آن می‌کنند. ولی با وجود کاربردها و همچنین استفاده های زیادی که می توان از تاچیمتر کرد اهمیت آشنایی با شیوه استفاده از این ابزار یعنی همان تاچیمتر روشن می شود. بعد از اینکه این مطلب را بخوانید شلوغی های صفحه روی ساعت مچی شما را نمی ترساند و گذشته از زیبایی ظاهری آنها می توانید از عملکردشان نیز استفاده نمایید.

برای استفاده کردن از تاچیمتر شما اول باید با ساعت خود آشنایی داشته باشید. و قبل از اندازه گیری کردن سرعت یک شی با تاچیمتر حتماً باید تصمیم بگیرید که از چه واحد اندازه گیری استفاده می کنید و همچنین باید به یاد داشته باشید که تاچیمتر در ارتباط دقیق با کرنوگراف عمل می کند و بیشتر اوقات ساعت های تاچیمتردار به ابزار کرنوگراف، دکمه فشار دهنده و همچنین پیچ تنظیم روی بدنه ی خود مجهز هستند. برای سنجیدن سرعت یک شی با استفاده از تاچیمتر ، باید حتماً فاصله تعیین شده بین دو نقطه را بدانید.

تفاوت تاچیمتر با کرنوگراف

یک اشتباهی که  معمولاً افراد با آن روبه‌رو می شوند یکسان دانستن استفاده و کارکرد کرنوگراف و تاچی متر است. این دو وسیله یعنی همان تاچی متر و کرنوگراف در ارتباط نزدیک با یکدیگر هستند. ولی با کارکرد‌های متفاوت از یکدیگر. کرنوگراف نوعی خیلی خاصی از ساعت است که می‌توان گفت ترکیبی از یک زمان سنج با ساعت معمولی به حساب می آید. خود واژه کرنوگراف برای اولین بار از دو واژه یونانی گرفته شده است. واژه کرنوس که زمان را توصیف می کند و همچنین واژه گرف که به معنی نوشتن است.

تاچیمتر و یا مسافت سنج همان گونه که از اسمش مشخص است در حقیقت یک درجه بندی است که در دوروبر ساعت های عقربه ای بیشتر می بینید. به وسیله تاکی متر می توانید سرعت را بر اساس زمان صفر محاسبه کنید. و یا مسافت را بر اساس سرعت اندازه گیری کنید. پس در کل به صورت خلاصه، تاکی متر سرعت یا مسافت را اندازه گیری میکند ولی زمان را اندازه گیری نمی کند و این کار کرنوگراف ساعت است. کرنوگراف یک تایمر است اما تاچی متر ابزار اندازه گیری سرعت و زمان.

تفاوت تاچیمتر با کرنوگراف

نکات استفاده از تاچیمتر ساعت

  • این نکته را به یاد داشته باشید که بیشتر مقیاسهای تاچیمتر برای مدت زمان سپری شده در حدود ۷.۲ ثانیه و تا ۶۰ ثانیه است معتبر هستند.
  • با استفاده از یک تاچیمتر تنها میتوان مسافت های شناخته شده را اندازه گیری کرد برای مثال معمولاً نغیری تا یک کیلومتر کامل. اندازه گیری سرعت برای اجسامی که مسافت های کمتر یا طولانی تری دارند امکان پذیر است. اما با مقداری محاسبات ریاضی.
  • برای مثال شما می خواهید با تاچیمتر ساعت مچی خود سرعت سفر خود راز اگه نقطه 1 به 2 را بر حسب کیلومتر اندازه گیری نمایید. برای انجام این اندازه گیری شما باید بدانید که فاصله ی بین نقطه 1 و 2 دقیقا یک کیلومتر است. او حمو خاطره خدا ح پس به محض عبور از نقطه 1 دکمه تاچیمتر را فشار داده و وقتی به نقطه 2 رسیدید آن را متوقف کنید در این صورت عدد نشان داده شده بر روی تاچیمتر سرعت حرکت شما بر حسب کیلومتر در ساعت بین دو نقطه را نشان خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *