وبلاگ واچ گروپ

آشنایی با انواع تقویم در ساعت مچی

آشنایی با انواع تقویم در ساعت مچی

در واقع گذشته ی ساعت های تقویم دار باز میگردد به گذشته ی ساعت های خورشیدی. هنگامی که موقعیت خورشید را با نگاه کردن به سایه آن می سنجیدند‌. با گذشت زمان کم کم این مورد به یک نیاز برای افراد تبدیل شده بود، که منجر به خلق وسایل گوناگون برای اندازه گیری موقعیت خورشید و همچنین تقویم و تاریخ روزانه شد. در اول های قرن بیستم بعد از ساخت ساعت برای اولین بار، کم کم به جایگذاری تقویم در کنار ساعت مچی پرداختند. دانستن تقویم روز با نگاه به مچ دست، در گذشته به کاری خیلی اعجاب انگیز تبدیل شده بود. این موضوع ساعت سازان را به تولید کردن و طراحی و ساخت ساعت مچی به همراه نمایشگر تقویم کشاند.

تاریخچه ساعت تقویم دار

یک هنرمند مشهور ساعت ساز  در سال ۱۷۱۵ با نام توماس ماچ در لندن چشم به جهان گشود. این هنرمند معروف ساعت ساز برای اولین بار در سن ۱۵سالگی اولین ساعتش را ساخت. توماس ماچ توانست انقلابی در صنعت ساعت سازی انجام دهد و سپس او در سال ۱۷۶۲ اولین ساعت تقویم دار خودش را ساخت. بعد از گذشت سال ها از ساخت ساعت تقویم دار به وسیله توماس، شخصی به نام پتک فیلیپ در سال۱۸۸۹ برای اولین بار ساعت های جیبی که تقویم روز، ماه و همچنین موقعیت خورشید را به نمایش می گذارد را تولید کرد. سپس با روانه شدن ساعت های فیلیپ به بازار اروپا، ساعت سازان شروع به تولید ساعت مچی با تقویم روز و ماه شمار کردند. هر یک از ساعت سازان در اول های قرن بیستم تلاش می‌کردند که مکانیزم هایی را به آن بیفزایند.

انواع ساعت تقویم دار

ساعت های تقویم دار انواع زیاد و مختلفی دارند. و به شکل های گوناگونی به وسیله کمپانی ساعت سازی طراحی می‌شوند و سپس به مرحله تولید میرسند. و شما باید برای خرید آن لازم است که اطلاعات لازم در این زمینه را داشته باشید.

  • تقویم ساده: در این نوع تقویم فقط ۳۱ روز موجود می باشد. و می توان گفت که ساده ترین تقویم به شمار می رود.
  • تقویم دوگانه: این نوع تقویم ها گذشته از اینکه تاریخ ، ماه را به نمایش می‌گذارند، همچنین روزهای هفته را نیز به نمایش می گذارد.
  • تقویم کامل: همان گونه که از نامش مشخص است این تقویم نمایشگر روز، ماه و وضعیت شبانه روز را دارد.
  • تقویم کامل میلادی: علاوه بر ویژگی های تقویم کامل، همچنین ماه های میلادی سال را نیز نمایش میدهد. و این تقویم کامل ترین تقویم به شمار میرود.

انواع ساعت تقویم دار

تقویم روز شمار

این نوع ساعت مچی ها طرفداران خیلی زیادی دارند. به خاطر اینکه از مکانیزم ساده تری بهره میبرند. ساعت هایی که قابلیت تقویم روز شمار دارند بیشتر از نوع های دیگر ساعت، در بازار قابل مشاهده می باشد.

تقویم فول کلندر یا فول دیت

ساعت های با تقویم فول دیت سه ویژگی دارند:

  • شمارنده روز و ماه
  • نمایشگر روز و هفته
  • و به علاوه نمایشگر وضعیت شبانه روزی دارند.

ساعت هایی که فاقد هر کدام از ویژگی هایی که در بالا ذکر کرده‌ایم باشند فول دیت و یا فول کلندر به حساب نمی‌آیند و هر سه ویژگی ذکر شده در بالا برای این نوع تقویم در ساعت مچی بسیار مهم و الزامی است.

تقویم سالانه

ساعت هایی با تقویم سالانه، در واقع همان فول دیت یا فول کلندر هستند و تفاوتی که در بین آنها موجود است این است که ویژگی، ماهی که در آن هستید را به نمایش می گذارد. بنابراین ساعت با تقویم سالانه دارای نمایشگر روز هفته، روز ماه، وضعیت شبانه روزی و ماهی که در آن هستید می باشد.

تقویم پرپچوال

بعضی از ساعت سازان، ساعت های مهندسی دقیق و با ظرافتی را تولید می‌کنند که دیگر هیچ نیازی به تنظیمات مجدد ندارد‌. این نوع از ساعت ها که به آنها ساعت پرپچوال گفته می شود، تقویمی دارند که حتی هیچ نیازی به تنظیم در سال های کبیسه نیز ندارد. به علاوه می‌توانند تا سال های زیادی به درستی و دقت کار کنند.

تقویم پرپچوال

تقویم دیجیتال

ساخت ساعت، یک هنر و تجربه بسیار فوق‌العاده برای ساعت سازان به حساب می‌آید. قرار دادن چرخ دنده ها با دقت زیاد و ظرافت، جوری که بتوانند ساعت، تاریخ، روز، ماه و همچنین وضعیت شبانه روزی را نشان دهند کار آنچنان راحتی نیست ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و مهارت افراد برنامه نویس، ساعت های دیجیتالی پا به عرصه ساعت سازی گذاشته اند و میتوانند تمامی موارد ذکر شده را با یک میکروپروسسور انجام دهند.

هنر دست در صنعت سازی کار بی نظیری به حساب می‌آید ولی ساعت های دیجیتال نیز مقاوم و کاربردی می باشند. ساعت های دیجیتالی می‌توانند همه امکانات مورد نظر را بدون هیچ نیازی به تنظیمات در اختیار شما قرار دهد. و همچنین آپشن های بالاتری نسبت به ساعت های دست ساز دارند.

در این مطلب واچ گروپ با آشنایی با انواع تقویم در ساعت مچی آشنا شدید اگر می خواهید از دیگر بلاگ واچ گروپ دیدن کنید می توانید به بخش بلاگ مراجعه کنید. امروزه دسترسی به انواع گوناگونی از ساعت های مکانیکی و دیجیتالی برای تمامی افراد، با سلیقه های متفاوت وجود دارد و به خاطر موجود بودن امکانات دیجیتالی و هوشمند، و به علاوه بهره مندی از تاریخ و ساعت به وسیله، وسایل گوناگون استفاده از ساعت مچی بیشترین وجه خوش استایل بودن و جذاب به نظر رسیدن را به دنبال دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *