وبلاگ واچ گروپ

علت کار نکردن ساعت اتوماتیک چیست؟

علت کار نکردن ساعت اتوماتیک

وقتی که یک ساعت اتوماتیک را داشته باشید ممکن است از کار بیفتد و این شما را ناراحت کند. ما در این مقاله چند مورد از رایج‌ترین دلایلی که ممکن است باعث از کار افتاده شدن ساعت اتوماتیک شود را بررسی می کنیم.

شاید ساعت شما باید شارژ شود، پیچ شود، یا باتری آن تعویض گردد. علت از کار افتادن ساعت اتوماتیک همیشه واضح نیست و نیاز دارد شما کارهایی را انجام بدهید تا بفهمید دقیقاً چه چیزی مانع از کار افتادن ساعت شده است. برای اطلاع از اینکه مشکل ساعت شما چیست به شما خواندن این مطالب را پیشنهاد می‌دهیم پس تا آخر این مطلب واچ گروپ ایران با ما همراه باشید.

علت هایی که باعث از کار افتادن ساعت اتوماتیک میشود

تاج ساعت هنگام پیچیدن در موقعیتی نامناسب قرار بگیرد

یکی از علت‌های از کار افتادن ساعت اتوماتیک این می‌تواند باشد که تاج یا کراون یا دسته کوک آن وقت پیچیدن در موقعیتی نامناسبی قرار بگیرد. ساعت‌های مختلف بسته به مدل و برند موقعیت تاج متفاوتی دارند.

بعضی از ساعت‌ها مانند ساعت غواصی دارای تاج های پیچ‌دار هستند. ابتدا باید آن را با چرخاندن در خلاف جهت عقربه ساعت باز کنید سپس قبل از اینکه ساعت بپیچد تاج را به حالت اول بیرون بیاورید. اگر این کار را انجام ندهید چرخاندن تاج در واقع کاری برای قدرت بخشیدن به ساعت انجام نمی‌دهد. حتماً قبل از استفاده از یک ساعت دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید چون بیشتر ساعت‌های اتوماتیک را می‌توان با فشار دادن تاج به داخل پیچید.

علت کار نکردن ساعت اتوماتیک

به اندازه کافی ساعت را نمی‌پوشید

این نوع ساعت‌ها برخلاف ساعت کوارتز یا باتری دار همچون ساعت زنانه پولو انرژی خود را از طریق پیچیدن دستی یا از طریق روتور که با حرارت مچ دست شما نیرو می‌گیرد تامین می‌کند. پس مهمترین علت از کار افتادن ساعت مچی اتوماتیک این است که به اندازه کافی آن را نمی‌پوشید یا آن را شارژ نمی‌کنید. در کل یک ساعت اتوماتیک بین ۳۸ تا ۸۰ ساعت دوام می‌آورد که ما آن را ذخیره انرژی می‌نامیم.

به طور متوسط بعد از ۳۰ تا ۴۰ دور می‌توانید ساعت را از طریق پیچیدن دستی تنظیم کنید. برخلاف ساعت مکانیکی میزان شارژ ساعت اتوماتیک را نمی‌دانید مگر اینکه دارای نشانگر ذخیره انرژی باشد.

ساعت اتوماتیک نقص کارخانه داشته باشد

اگر ساعت شما نو است ناگهان از کار می‌افتد ممکن است ساعت معیوبی را خرید کرده باشید که نقص کارخانه دارد. بهترین برندها مانند ساعت هوگو باس، رولکس، امگا و غیره هم می‌توانند اشتباه کند. قیمت ساعت هر چقدر که پایین‌تر باشد میزان معیوب آنها رایج‌تر می‌شود به همین دلیل است که اکثر برندهای ساعت دارای گارانتی جامع هستند، که این گارانتی باعث پوشش دادن عیوب کارخانه می‌شود.

اطمینان حاصل کنید که ساعت خود را برای دریافت گارانتی ثبت کرده باشید با دارا بودن گارانتی می‌توانید ساعت را به طور رایگان تعمیر کنید یا آن را تعویض نمایید.

وجود کثیفی در ساعت

زباله‌های خارجی مانند سنگریزه، گرد و غبار و غیره می‌تواند وارد یک ساعت شوند همین باعث می‌شود که قسمت‌های متحرک ساعت مسدود شود. زباله‌های خارجی از طریق واشر آسیب دیده وارد ساعت می‌شوند آنها همچنین می‌توانند از پشت قاب شل یا کریستال ساعت آسیب دیده وارد شوند.

ذرات شن و سنگریزه هنگام تکان دادن کاملاً شنیده می‌شود پس توصیه می‌کنیم به آرامی ساعت خود را تکان دهید. البته هنگام تکان دادن مراقب ساعت باشید چون زباله در صورت تکان دادن زیاد ممکن است به اجزای دیگر آسیب وارد کند.

تاثیر آب و هوا

شاید برای شما تعجب آور باشد اما اگر در مکان خیلی سرد یا گرم زندگی کنید ممکن است ساعت اتوماتیکتان را با مشکل مواجه کند. آب و هوایی که شدید باشد نه تنها به فنر تعادل بلکه می‌تواند به همه قسمت‌های یک ساعت آسیب برساند. برای مثال هوای گرم و مرطوب می‌تواند آسیب وارد شده به واشرهای شما را تسریع کند و باعث خورده شدن پیچ و چرخ دنده می‌شود.

همچنین هوای سرد باعث ضخیم شدن روغن کاری می‌شود همین امر باعث می‌شود که قطعات متحرک هماهنگ نباشد یا اصطکاک بالایی داشته باشند. هوای سرد فنر تعادل ساعت را منقبض می‌کند و باعث از دست دادن زمان و جدا شدن آن شود.

برخی قطعات خورده یا زنگ زده باشند

قطعات خورده شده یا زنگ زده به ویژه پیچ‌ها، چرخ دنده‌ها، فنر تعادل و چرخ تعادل می‌تواند باعث ایجاد اختلال در قطعات متحرک شود و دیگر علت از کار افتادن ساعت اتوماتیک شما باشد.

شاید تا به حال به این توجه کرده باشید که فلز زنگ زده در لمس چقدر خشن است یا چگونه درهای زنگ زده به سختی باز می‌شوند این در مورد اجزای یک ساعت هم صدق می‌کند. قطعات خورده شده و زنگ زده باعث اصطکاک زیاد می‌شوند و ممکن است حرکت قطعات دیگر را متوقف کنند.

علت کار نکردن ساعت اتوماتیک

آسیب رسیدن ساعت در اثر آب

بسیاری از ساعت‌ها همچون ساعت مردانه کورنیش از ۳۰ تا ۱۰۰ متر در برابر آب مقاوم هستند اما این بدان معنا نیست می‌توانید آنها را به عمق ۳۰ تا ۱۰۰ متر فرو ببرید. ۳۰ متر برای مقاومت در برابر باران و دوش خفیف و ۱۰۰ متر برای شنا در استخر یا غواصی مناسب است.

با توجه به این گفته‌ها باید بدانید که اگر ساعت خود را بیش از حد توانش در معرض آب قرار دهید می‌تواند باعث از کار افتادن ساعت اتوماتیک شود. آب به آسانی به قطعاتی مانند فنر تعادل آسیب می‌رساند و روغن کاری را مختل می‌کند. یک ساعت بدون روغن کاری نمی‌تواند به درستی کار کند.

تشخیص آسیب آب بسیار آسان است چون نشانه‌هایی از تراکم در زیر کریستال ساعت مشاهده می‌شود که در واقع قطرات آب و کریستال مه آلود هستند.

اگر این مشکل را در ساعت متوجه شدید سعی کنید در سریع‌ترین وقت قاب را باز کنید بگذارید زیر نور خورشید یا در دمای اتاق خشک شود. این کار آسیب را به حداقل خواهد رساند و نیازی به تعمیر کامل ساعت پیدا نخواهید کرد. پس از آن بلافاصله ساعت را پیش یک ساعت ساز ببرید.

در آخر این را بدانید اگر تجربه‌ای در زمینه ساعت سازی ندارید تنها راه حل برای دانستن علت از کار افتادن یک ساعت اتوماتیک و برطرف کردن مشکل این است که ساعت خود را پیش یک ساعت ساز ماهر ببرید.

شرایط یک ساعت با ساعت دیگر متفاوت است و هیچ راه مشخصی برای تشخیص دقیق علت توسط خودتان وجود ندارد. ساعت سازان با تجربه داشتن در تشخیص و رفع مشکلات ساعت شما بهترین تصمیم را می‌گیرند. ما در این مطلب فقط به چند مورد از مشکلات یک ساعت اتوماتیک پرداختیم نه همه مشکلات.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *