وبلاگ واچ گروپ

انواع عقربه های ساعت مچی

انواع عقربه های ساعت مچی

در حالی که توجه بیشتر مردم فقط به عقربه‌ های ساعت شمار و ثانیه شمار است همچنین افرادی نیز هستند که به طراحی کیفی ساعت اهمیت خیلی زیادی می‌دهند، به احتمال زیاد به طراحی پیچیده خیلی از عقربه‌ های ساعت فکر کرده باشند و این سوال آنها را درگیر کرده باشد که چند نوع عقربه ساعت متفاوت موجود است.

نوع و یا مدلی که در عقربه ساعت‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرند به نظر می‌رسد که به عنوان جزئیات ساعت به حساب می‌آیند ولی نقش خیلی مهمی در زیبایی ساعت دارند. بعضی از مدل‌ها بسیار خاص هستند که خیلی از افراد عقربه‌ های خاص را ناخودآگاه به سازندگان و یا برندهای خاص مثل برند سیکو ربط می‌دهند . برای مثال عقربه‌ های برند مرسدس در خیلی از الگو های رولکس و یا عقربه‌های Snowflake را در ساعت های Tudor مورد استفاده قرار میدهند. در ادامه انواع عقربه های ساعت مچی اشاره می‌کنیم.

انواع عقربه های ساعت مچی

عقربه های ساعت آلفا

این نوع عقربه‌ ها ابتدای پهن را در مرکز صفحه ساعتشان دارند که کم کم و به سمت آنها باریک و نوک تیز می‌شود. در مورد بعضی از نمونه‌ های عقربه‌ های ساعت آلفا می‌توان به Classic A، Lange & Söhne Datograph یا the Parmigiani Fleurier Tonda Metrographe اشاره کرد. همچنین تعداد زیادی از مدل های Speedmaster امگا نیز مدل عقربه های آلفا را مورد استفاده قرار می‌دهند.

عقربه های ساعت آلفا

عقربه های ساعت پیکانی

این نوع عقربه‌ ها دقیقاً مانند نامشان هستند یعنی اینکه انتهای عقربه‌ ها به پیکانی نوک تیز ختم می‌شود. The Omega Seamaster Planet Ocean یکی از نمونه‌ های مناسب از ساعت اتوماتیک مدل پیکانی است. همچنین بقیه‌ ی ساعت های Dive نیز مثل سری Seiko SKX عقربه‌ های پیکانی را مورد استفاده قرار می‌دهند.

عقربه های ساعت باتون

این عقربه‌ ها صاف و باریک هستند و همچنین از نظر ضخامت با یکدیگر یکسان هستند. یک میله نازک را تصور کنید که رهبر ارکستر از آن برای هدایت کردن نوازندگان استفاده می‌کند و یا باتونی که دوندگان امدادی به همدیگر می‌دهند.

طراحی‌ های کلاسیک و مینیمالیست خیلی زیادی از مدل عقربه‌ های باتون بهره می‌گیرند. ساعت های سم میلنیال، ساعت‌ های دانمارکی و همچنین برند های دیگر روز ساعت مثل MVMT نیز بعضی اوقات به خاطر باریکی از آنها استفاده می‌کنند.

عقربه های ساعت بریژیت

این نوع عقربه ها که به افتخار ساعت ساز مشهور فرانسوی یعنی آبراهام لوئیس بلژیک آن را نامگذاری کرده‌ اند، یک حلقه گرد و توخالی در نزدیکی انتهای نوک تیز خودش دارد که بعضی از علاقمندان به این نوع از عقربه‌ها نیز به خاطر شباهتش با میوه‌ های گرد آن را پوم که در فرانسوی به معنای سیب است نام گذاری کرده ‌اند. ولی اکثر مردم بر این باورند که نام مناسب برای آن برگیت است، فردی که این شکل را همراه با خیلی از بخش‌های دیگر که هنوز هم به نام او هستند، اختراع کرد.

هیچ جای تعجبی وجود ندارد که برخی از نمونه‌ های معروف این عقربه‌ ها را می‌توان در طراحی‌های کلاسیک ساعت‌ های بلژیک مشاهده کرد مثل Breguet Marine Mechanical. هر چند که برند های خیلی زیادی موجود هستند که این مدل عقربه‌ ها را مورد استفاده قرار می‌دهند مثل Akribos XXIV.

عقربه‌ های ساعت کلیسایی

به احتمال زیاد این نوع عقربه‌ ها از شیشه‌ های رنگی کلیسا های اروپایی گرفته شده اند. این نوع از عقربه‌ ها طراحی دقیق و بخش به بخشی با عقربه های ساعت شمار پهن و عقربه دقیقه شمار باریک دارند. در خیلی از فرم‌ های آنلاین ساعت مردم به آنها اسکوئلت که در زبان فرانسوی به معنای اسکلت است می‌گویند، به خاطر اینکه ظاهر آنها شبیه به استخوان است.

عقربه های ساعت دوفین

این نوع عقربه‌ ها بخش الماسی شکل دارند و خطی واضح در وسط آنها قرار گرفته است. در واقع دوفین کلمه‌ ای بود که از سال ۱۳۵۰ تا ۱۸۳۰ آن را به بزرگترین پسر شاه فرانسه می‌گفتند، که نشان دهنده این بود که آنها ظاهراً وارث تاج فرانسه هستند.

عقربه های ساعت فلور د لیس

فلور د لیس یک طراحی اصلی و دکوری است که بعضی اوقات در طراحی‌ های مذهبی و یا خیلی از خانواده‌ های سرشناس اروپایی مانند خانواده‌ های سلطنتی می‌توان مشاهده کرد. بعضی اوقات زنبق طراحی شده در واقع به کلیسای کاتولیک و مخصوصاً سنت جوزف مربوط است.

عقربه های ساعت لانس

عقربه‌ های لانس بسیار مشابه با مدل آلفا هستند ولی از آنها باریک‌ تر هستند. نامگذاری این نوع از عقربه‌ های باریک دقیقاً مانند اسلحه‌ های نوک تیز و باریکی است که سوارکاران در جست زدن از آن استفاده می‌کردند. این عقربه‌ ها کم کم از مرکز به انتهای باریک و نوک تیزی می‌رسند، دقیقاً مانند دسته شمشیر ولی از آن خیلی باریک‌ تر، که آنها را به عنوان یک ساعت مجلسی مناسب ساخته است.

عقربه های ساعت مدادی

دقیقاً مانند شکل مدادی چوبی که در مدرسه‌ های تمامی دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند این عقربه‌ ها نیز صاف هستند و مثل مدادی که تازه تراشیده شده‌ اند انتهای نوک تیزی دارند. خود این عقربه‌ ها می‌توانند نورانی باشند و یا اینکه آن را با رنگ متفاوت پر کرده باشند. مثالی مناسب برای آنها ساعت های پنرای مدل Luminor است.

عقربه های ساعت مدادی

عقربه های ساعت برگی

برگ و یا همان فویله را در فرانسوی برای توصیف نوعی از عقربه‌ ها مورد استفاده قرار می‌دادند که عقربه ساعت شماری صاف و پهن دارند و از شکل ارگانیک و طبیعی برگ گیاهان تقلید می‌کند.

عقربه های ساعت لوزی

عقربه‌ های لوزی بیشترین پهنا را در وسط خودشان دارند و بعد از آن در انتها باریک می‌شوند و شکلی مانند لوزی که بعضی اوقات ظاهر چند وجهی را در عقربه دارد به وجود می‌آورد. این نمونه از عقربه در پایین از Cartier می‌توان گفت که ترکیبی است، با عقربه دقیقه شماری که به شکل دایره برگیت ختم می‌شود.

عقربه‌ های ساعت مرسدس

هرچند که هیچ ربطی به سازنده اتومبیل ندارد ولی دایره سه بخشی که در انتهای عقربه ساعت شمار وجود دارد مشابه با لوگوی برند ماشین مرسدس است. این نوع عقربه‌ ها بعضی اوقات در طراحی‌ های ساعت‌ های نورانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *