وبلاگ واچ گروپ

کرنوگراف ساعت چیست؟

کرنوگراف ساعت چیست؟

بعضی اوقات ممکن است هنگامی که قصد خرید ساعت را دارید فروشنده به شما بگوید که این ساعت قابلیت کرنوگراف را دارد. ممکن است در این موقع این سوال برای شما پیش بیاید که این قابلیت چه کاربردی دارد؟ مطمئناً همه ما در هنگام خرید ساعت مچی عقربه های گوناگونی را بر روی ساعت می‌بینیم که علاوه بر ظاهر زیبایی که دارند همچنین کاربردهای گوناگونی نیز دارند. در حقیقت کرنوگراف سیستمی برای ثبت زمان است. همچنین شما می‌توانید این قابلیت را در موبایل‌ها نیز با عنوان تایمر ببینید، در ادامه این مطلب می‌خواهیم به طور کلی کرنوگراف را برای شما شرح دهیم پس تا انتها با ما باشید.

کرنوگراف ساعت چیست؟

در واقع کرنوگراف مکانیزمی است که می‌تواند عملکرد زمان سنج یک ساعت مچی را مشخص کند که البته بیشتر آن را با نام کرنومتر می‌شناسند. اگر بخواهیم به عبارت ساده‌تر بگوییم کرنوگراف یک نوع سیستم است که به مصرف کنندگان این امکان را می‌دهد تا بازه های زمانی را بدون هیچ اختلالی در کارکرد آن ساعت برای اندازه‌ گیری و همچنین ثبت زمان واقعی نمایش دهد. ساختار این سیستم به گونه‌ای است که سه عقربه بر روی آن تعبیه شده است و همچنین به وسیله دو دکمه فشاری شما می‌توانید آن را کنترل کنید.

البته باید به یاد داشته باشید که این ساعت‌ها حساسیت‌های گوناگونی دارند، در واقع منظور از حساسیت کمترین واحد زمانی یعنی همان دهم ثانیه و یا صدم ثانیه است که ساعت می‌تواند آن را اندازه‌ گیری کند. اکثراً این بخش از ساعت از حساسیت های 1/4 و 1/10 و 1/60  ثانیه بهره گرفته است. معلوم است که هرچه تکنولوژی به کار رفته در این ساعت‌ها پیچیده‌تر و همچنین پیشرفته‌تر باشد، حساسیت ساعت نیز بیشتر خواهد بود. ساعت‌هایی که این کاربرد را دارند بیشتر برای فعالیت‌هایی مانند غواصی کوهنوردی و فعالیت‌های ورزشی و بقیه فعالیت‌ها کاربرد و قابلیت دارند و به علاوه به خاطر حساسیت و دقت بالایی که دارد در عملیات‌های مانور دریایی، هوایی و بقیه فعالیت ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این قابلیت شگفت انگیز نه تنها در انواع ساعت مردانه بلکه در مدل‌های زنانه و همچنین ساعت‌های ست نیز به کار برده می‌شود و توانسته است طرفداران بسیار زیادی را به خود جلب کند.

کرنوگراف ساعت چیست؟

تاریخچه کرنوگراف ساعت؟

کلمه کرنوگراف ریشه در یونان باستان دارد. در واقع این کلمه از دو واژه کرنو که معنای آن زمان است و همچنین گراف که به معنی نوشتن است ساخته شده است. برای اولین بار در سال ۱۸۱۵ فردی به نام لوئیس موینت از دستگاه کرنوگراف و یا همان زمان سنج رونمایی کرد. لوئیس هدفش از اختراع این وسیله کمک به تجهیزات نجومی بود ولی در سال ۱۸۲۱ پادشاه لوئی هجدهم، ساعت ساز سلطنتی فرانسوی یعنی همان نیکولاس متیو ریوزک را مامور کرد تا یک کرنوگراف برای او بسازد. لویی هجدهم به خاطر علاقه زیادی که به پیگیری مسابقات اسب دوانی داشت می‌ خواست که با کمک این وسیله از زمان دقیق طی شده به وسیله اسب سواران مطلع شود.

بعد از آن در قرن بیستم هویر ساعت ساز معروف آن دوران از نسخه مجهز تاچیمتر رونمایی کرد، تاچیمتر وسیله‌ای است که در دو لبه ساعت‌های آنالوگ کار گذاشته می‌شود و به وسیله آن افراد می‌توانند از آن برای محاسبه سرعت بر اساس زمان استفاده کنند. بعد از آن برندهای گوناگونی بر روی این موضوع کار کردند تا بالاخره توانستند که یک زمان سنج اتوماتیک را بسازند. این اختراع بسیار جذاب، نه تنها توانست صنعت ساعت سازی را دگرگون کند بلکه امروزه در خیلی از فعالیت‌ها و حرفه‌های مختلف استفاده می‌شود.

کاربرد کرنوگراف

یکی از کاربردهای مهم این قابلیت خوانایی بهتر است، این قابلیت باعث این شده است که کاربر به راحتی بتواند نمایشگر ساعتش را مشاهده کند و همچنین آن را بخواند. دومین نکته و کاربرد مهمی که کرنوگراف دارد سرعت بالای آن است و همچنین به راحتی قابل تشخیص است که رابطه مستقیم در بین فرکانس حرکت و سایز نوسانات فقط یک ثانیه است، به خاطر اینکه هرچه فرکانس بالاتر برود نوسانات نیز کمتر می‌شوند. به زبانی دیگر می‌توان گفت که میانگین فرکانس حرکت ساعت در گذشت زمان امکان دارد افزایش یابد و به خاطر همین کرنوگراف‌های ساخته شده می‌توانند متناسب با این تغییرات نوساناتی را کمتر از یک ثانیه اندازه‌ گیری کنند.

سایت‌های کونوگراف به خاطر حساسیت، سرعت و دقتی بالایی که دارند در ورزش‌هایی مانند دوندگی، غواصی، کوهنوردی، عملیات هوایی، مانور دریایی و همچنین ثبت دقیق زمان رکوردها، کاربرد بیشتری دارند. استفاده از این قابلیت در ساعت زنانه برای کارهای روزانه آنها مانند آشپزی نیز کاربرد فراوانی دارد. به خاطر اینکه آنها می‌توانند به وسیله این بخش از ساعت محاسبه کنند که چقدر از زمانشان گرفته شده است.

گذشته از مواردی که ذکر کردیم به خاطر ظاهر جذاب این ساعت‌ها افراد و یا کودکانی که در آن فعال هستند نیز ترغیب می‌شوند و باعث افزایش انگیزه فعالیت در آنها می‌شود.

شیوه استفاده از کرنوگراف در ساعت های مچی

شما نباید در ساعت‌ مچی هایی که مجهز به این قابلیت هستند فقط جنبه زیبایی آنها را در نظر بگیرید به خاطر اینکه این مدل ساعت‌ها کاربردهای بسیار زیادی دارند و در زمان‌های گوناگون شما می‌توانید از آنها بهره بگیرید برای مثال برای محاسبه استراحت در محل کار و یا محاسبه زمانی که باید طی کنید تا به محل کارتان برسید بسیار کاربردی هستند. این ساعت‌ها به خاطر دارا بودن زمان شروع و پایان مشخص برای اندازه‌گیری فاصله‌های زمانی گوناگون بسیار کاربردی هستند. البته همانطور که در بالا ذکر کردیم شما می‌توانید این کارها را با تایمر گوشی همراهتان نیز انجام دهید.

در ساعت مچی‌ها برای اندازه‌ گیری زمان اول باید دکمه شروع یا همان دکمه مخصوص کرنوگراف را فشار دهید تا این بخش از ساعت کارش را آغاز کند و بعد برای اینکه آن را متوقف کنید مجدداً باید همان دکمه را فشار دهید تا عملیات اندازه‌گیری به پایان رسد. بهتر است که بدانید بعضی از ساعت‌ها دکمه صفر کردن را ندارند به همین خاطر شما برای صفر کردن آن می‌توانید چند ثانیه دکمه شروع و یا همان پایان را نگه دارید تا صفر شود.

شیوه استفاده از کرنوگراف در ساعت های مچی

انواع کرونوگراف‌ها

کورنوگراف فلای بک (FLYBACK)

این مدل از کرنوگراف بسیار پیچیده و پیشرفته است به خاطر اینکه می‌تواند در کمترین زمان امکان تنظیم مجدد اندازه‌گیری را برای شما فراهم کند. در این نوع ساعت‌ها هنگامی که دکمه پس از شروع را فشار می‌دهید اندازه‌ گیری متوقف می‌شود و بعد از آن روی صفر تنظیم می‌شود و دوباره شروع به اندازه‌گیری می‌کند. یکی از ویژگی‌های مهم این کرونوگراف ها سرعت و دقت بسیار بالای آنها است که توانسته اند نسبت به مدل‌های دیگر موجود، طرفداران بیشتری را به خود جذب کنند.

کرنوگراف ساده

این نوع از کرنوگراف ها اکثراً با یک و یا دو دکمه اندازه‌گیری و زمانسنجی کنترل می‌شوند. این دکمه‌ها توانایی این را دارند که فرایند شروع، پایان و همچنین تنظیم مجدد را انجام دهند.

کرنوگراف نواری

این مدل از کرونوگراف اولین بار به وسیله فردی به نام ریوسک ساخته شد. ساختار آن به گونه‌ای است که نوارهای تعبیه شده در ساعت با سرعت کنترل شده‌ای به طور مداوم در امتداد یکدیگر کشیده می‌شوند و زمانی که فعال می‌شود، یک قلم بر نوار فشار وارد می‌کند تا ضبط شروع شود و بعد از آن عملیات اندازه‌گیری زمان آغاز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *