وبلاگ واچ گروپ

کرنومتر ساعت چیست؟

کرنومتر ساعت چیست؟

موضوع بسیار مهمی که همیشه باید به آن دقت شود این است که کرنومتر یک قابلیت و یا یک ابزار در ساعت‌های مچی نیست بلکه کرنومتر یک ساعت مچی است که دقت بسیار بالایی دارد و می‌تواند ثانیه را نمایش دهد که فرد مصرف کننده به وسیله آن می‌تواند زمان را اندازه‌گیری کند. نام دیگر این وسیله زمان سنج است که برای سنجش و همچنین اندازه‌گیری زمان می‌توان از آن استفاده کرد.

امروزه در ساعت‌های خیلی زیادی مانند ساعت مچی کیو اند کیو، نیوی فورس، دنیل کلین و… از این قابلیت استفاده شده است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا توضیحات لازم را در مورد کرنومتر برای شما بیان کنیم.

کرنومتر ساعت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

همان طور که قبلا ذکر کردیم کرنومتر یک نوع زمان سنج است که از آن برای سنجش و همچنین اندازه‌ گیری زمان استفاده می‌شود. زمان سنج‌ها را در اندازه و کاربرد های گوناگونی تولید می‌کنند و در واقع با توجه به اندازه‌ ای که دارند کاربرد های آنها نیز متفاوت است. برای مثال در استادیوم‌ها برای دیدن زمان زمان سنج‌ های بسیار بزرگ را مورد استفاده قرار می‌دهند.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که زمان سنج‌های ساعت مچی بسیار شگفت انگیز و منحصر به فرد هستند. و با توجه به عددی که بر روی بدنه موتور آن ساعت حکاکی شده است شناخته می‌شوند. با توجه به دقت خیلی بالایی که زمان سنج ساعت مچی دارد شما می‌توانید ساعت‌ ها دقیقه‌ ها و همچنین ثانیه‌ ها را با دقت بالا و به خوبی اندازه‌ گیری کنید. به خاطر همین در مسابقات اتومبیل رانی یا اسب دوانی، ماموریت‌ های هوایی غواصی فضایی و نظامی و در دریانوردی کاربرد خیلی زیادی دارد.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که کلمه کرنوگراف با کرنومتر یک معنی مشابه را ندارند و مسلماً هر کدام از آنها کاربرد های مخصوص به خود و کاربرد های متفاوتی را دارند. کلمه کرنومتر کلمه‌ای یونانی است، و از دو بخش کرنو که به معنی زمان، و متر که به معنی شمارگر است تشکیل شده است. اخیراً از این واژه برای توصیف ساعت بیشتر استفاده کرده‌ اند. کرنومتر نوعی ساعت است که دقت زمانی آن تست شده است برای اینکه استاندارد خاصی را رعایت کرده باشد.

برای اولین بار اولین کرنومتر در سال ۱۷۶۱ به وسیله جان هریسن اختراع شد، که در آن زمان توانست دنیا را متحول کند. بعد از آن بود که بشر توانست با یک استاندارد زمانی خاص به تمامی دنیا سفر کند.

در حقیقت می‌توان گفت که کرنومتر بخش بسیار مهمی از تاریخ است که اکنون توانسته است در ساعت‌های مچی جای خودش را بگیرد. اکنون در ادامه این مطلب واچ گروپ می‌خواهیم در مورد اهمیت و کاربردهای زمان سنج‌های دریایی و یا همان زمان سنج‌های اولیه و تاثیرات آنها بر روی سفر های دریایی صحبت کنیم. به وسیله این زمان سنج‌ها و به کمک آنها شیوع سفرهای ما به سراسر دنیا تغییر کرد، دریا نوردان در هنگام  حرکت توانستند عرض جغرافی‌ شان را محاسبه کند ولی چیزی که نتوانستند آن را محاسبه کنند طول جغرافیایی بود که همین موضوع منجر به این شد که بیشتر کشتی‌ ها تصادفاتی را داشته باشند و به علاوه به خاطر همین مجبور بودند که از یک سری مسیرهای ثابت و مشخص رفت و آمد کنند که باعث شد به راحتی طعمه دزدان دریایی شوند.

برای اینکه سفرهای دریایی انجام گرفته شود باید یک استاندارد زمانی وجود می‌داشت. بعد از آن به وسیله زمان سنج دریایی، دریا نوردان موفق به این شدند که طول جغرافیایی را نیز محاسبه کنند و بر طبق یک استاندارد خیلی راحت و بدون هیچ نوع خسارت و دردسری سفرشان را انجام دهند.

کرنومتر ساعت چیست؟

تفاوت بین کرنوگراف و کرنومتر

بعضی از افراد این تصور را دارند که این دو کلمه یک معنی و مفهوم یکسان دارند ولی در واقع، هر کدام از آنها یک معنی جداگانه و مختص به خودشان را دارند و شما نباید فکر کنید که با یکدیگر هم معنی هستند. در حقیقت یک زمان سنج این را ضمانت می‌کند که موتور ساعت مچی به وسیله یک سازمان زیر نظر قانون و رسمی خاص تعریف و کنترل شده است. به علاوه کرنومتر های ساعت مچی در اندازه‌ گیری زمان خیلی دقیق و پرکاربرد و مهم هستند.

و در کل می‌توان گفت که کرنومترهای ساعت مچی مهم‌ ترین و پرکاربرد ترین بخش یک ساعت هستند، ولی کرنوگراف یک ویژگی یا همان قابلیت در یک ساعت مچی است. به علاوه می توان از کرنوگراف برای اندازه‌ گیری کردن مقدار زمان سپری شده استفاده کرد. به منظور ثبت شدن زمانی که سپری شده است این ساعت مچی‌ها اکثراً دارای ۳ صفحه کوچک با عقربه های مستقل هستند و کاربردشان برای اندازه‌ گیری کردن، ساعت، دقیقه، ثانیه و حتی صدم ثانیه و درهم ثانیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *