وبلاگ واچ گروپ

تفاوت ساعت‌های مچی مقاوم در برابر آب و ضد آب چیست؟

تفاوت ساعت‌های مچی مقاوم در برابر آب و ضد آب چیست؟

امروزه اکثر ساعت ها در برابر آب مقاوم هستند. اما آیا می دانید این همیشه به معنای ضد آب بودن ساعت نیست؟ اما تفاوت ساعت‌های مچی مقاوم در برابر آب و ضد آب چیست؟ ساعت مچی مقاوم در برابر آب از جنبه های خاصی با ساعت های ضد آب متفاوت هستند. اگر از ساعت‌ها‌ی مچی مقاوم در برابر آب در استخرها یا هنگام شنا استفاده شود، آسیب قابل توجهی به همراه خواهد داشت و استفاده از آن‌ها در چنین شرایط‌هایی اصلا توصیه نمی شود. به همین دلیل ما قصد داریم در این مطلب تفاوت مقاومت در برابر آب و ضد آب بودن ساعت را برای شما توضیح دهیم.

ساعت مچی مقاوم در برابر آب به چه معناست؟

اگر ساعتی به عنوان مقاوم در برابر آب علامت گذاری شده باشد اما حکاکی نداشته باشد، به این معنی است که می تواند در برابر ریختن آب تصادفی مقاومت کند اما برای قرار گرفتن در معرض آب بیش از حد ایده آل نیست.

ساعتی که در برابر آب مقاوم است نشان می دهد که می تواند در برابر رطوبت نیز مقاومت کند. این ساعت می تواند قرار گرفتن در معرض آب هنگام شستن دست‌ها یا در هنگام بارندگی را تحمل کند.

اگرچه یک ساعت در برابر آب مقاوم است، اما لزوماً به معنای مناسب بودن آن برای شنا نیست. انواع خاصی از ساعت ها از برندهای معروف دنیا همچون برند ساعت سیتیزن و رولکس و سیکو و… هستند که می توانند در برابر آب مقاومت کنند و در برابر رطوبت غیر قابل نفوذ هستند.

ساعت مچی مقاوم در برابر آب به چه معناست؟

نکات مهم در مورد ساعت های مقاوم در برابر آب

واشر حلقه ای لاستیکی و مشابه آن در تمامی ساعت های مقاوم در برابر آب استفاده می شود. توصیه می شود از قرار دادن ساعت در معرض حرارت فوق العاده دوری کنید تا از طول عمر آن اطمینان حاصل کنید.

هنگام انجام فعالیت‌هایی در اقیانوس یا محیط‌هایی با تغییرات ناگهانی آب‌وهوا از ساعت ضد آب خود استفاده کنید، مطمئن شوید که صفحه‌ی ساعت را به سمت مچ خود قرار داده‌اید تا با خیال راحت آن را در آب فرو کنید.

معانی اصطلاحات “ضد آب” و “مقاوم در برابر آب”

دستگاه‌هایی که ضد آب هستند کاملاً در برابر آب‌ها مقاوم هستند و جایی برای نفوذ آب داخل خود باقی نمی گذارند. به عبارت ساده‌تر، ساعت‌ مچی‌هایی که ضد آب هستند به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که هر گونه شکاف‌هایی را که آب می‌تواند از طریق آن نفوذ کند، از بین می‌برد.

با این حال، ساعت مقاوم در برابر آب تا حدودی از آب محافظت می کنند و می توانند آن را تا حدی دفع کنند. با این وجود، آنها به طور کامل در برابر آب غیر قابل نفوذ نیستند و ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض فشار یا حجم بیش از حد آب در طول زمان از کار بیفتند و در نتیجه نفوذ آب به داخل آنها ایجاد شود.

ساعت‌های مقاوم در برابر آب ممکن است اجازه نفوذ باران را ندهند، اما قرار دادن آنها در معرض شیر آب به مدت 5 دقیقه می تواند آسیب قابل توجهی به اجزای داخلی وارد کند. عبارات ضد آب و مقاوم در برابر آب می توانند به جای یکدیگر برای موارد خاصی استفاده شوند، اما برای برخی دیگر، این اختلاف می تواند پیامد قابل توجهی داشته باشد.

تست کردن ساعت ضد آب

روش های مختلفی برای تست ضد آب بودن ساعت و بیان آن وجود دارد: BAR، ATM و متر برای این کار استفاده می شود. اما منظور آن ها چیست؟

 3ATM/bar/30m:

این نوع ساعت ها در برابر باران، دست و صورت شستن و پاشیده شدن قطره های آب مقاوم هستند.

5ATM/bar/50m:

این ساعت ضد آب است و می توان از آن هنگام شنا در جاهای عمق کم استفاده کرد. این ساعت‌ها برای غواصی اصلا مناسب نیستند.

10ATM/bar/100m:

این اطلاعات نشان از ضد آب بودن ساعت را دارد و برای اکثر ورزش های آبی مانند شنا، قایقرانی و غواصی در آب کم عمق مناسب است. اگر قصد پریدن از صخره ها و غواصی در عمق زیاد را دارید، از این ساعت را استفاده نکنید.

20ATM/bar200m:

این ساعت کاملا ضد آب و مخصوص غواصی است و برای تمامی ورزش های آبی و غواصی نیز مناسب است.

تست کردن ساعت ضد آب

چند وقت یه بار لازم است که ضد آب بودن ساعت خود را آزمایش کنید؟

شما باید هر سال ضد آب بودن ساعت خود را امتحان نمایید. هنگام تعویض بند ساعت، در صورت تعمیر یا تعویض باتری ها و… می توانید از متخصصان بخواهید آزمایش های مقاومت در برابر آب و یا ضد آب بودن را برایتان انجام دهند.

توجه داشته باشید که هروقت داخل ساعتتان آب نفوذ کرد هرچه سریعتر ساعت رو برای تست ضدآبی پیش تعمیرکار متخصص ببرید تا مشکل آن برطرف شود یا اینکه می تواند از خدمات تعمیر ساعت واچ گروپ ایران بهره بگیرد.

اولین ساعت ضد آب در دنیا

جالب است بدانید که اولین ساعت‌های ضد آب جهان توسط کمپانی ساعت رولکس ساخته شده است. در سال ۱۹۲۴، اختراع اولین ساعت ضد آب و ضد غبار توسط رولکس گامی‌ بزرگ رو به جلو بود. این ساعت که “Oyster” نامیده شده بود دارای قابی مهر و موم شده و بدون منفذ بود که به بهترین شکل از موتور ساعت محافظت می‌‌کرد.

 در سال ۱۹۲۷ ساعت اویستر رولکس، که به دست شناگر جوان و ماهر انگلیسی‌ به نام مرسدس گلایتز بسته شده بود، عرض کانال مانش را طی کرد. شنا کردن این فرد بیش از ۱۰ ساعت طول کشید و ساعت‌ تا انتهای آن  به خوبی کار می‌کرد.

در این مقاله برای شما مفهوم مقاومت در برابر آب و ضد آب را توضیح دادیم. ساعت های مقاوم در برابر آب با ساعت های ضد آب تفاوت‌هایی دارد و در این مقاله سعی کردیم که کامل این موضوع را پوشش دهیم و به تفاوت این دو مورد اشاره کنیم. امیدوارم این مقاله برای شما کاملا مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *