وبلاگ واچ گروپ

کالیبر ساعت چیست؟

کالیبر ساعت چیست؟

در این مطلب ما قصد داریم که با نگاهی دقیق‌تر به کالیبره‌های ساعت عملکرد درونی ساعت‌ها را بررسی کنیم. در پاسخ به این سوال که کالیبر ساعت چیست؟ باید گفت که کالیبرها معمولاً به عنوان قلب ساعت‌های لوکس شناخته می‌شوند و موتورهایی هستند که با دقت زیادی ساخته شده‌اند و به این شگفتی‌های مکانیکی نیرو می‌دهند.

از نوآوری و مهارت‌های آنها گرفته تا دقت و انحصارشان، کالیبر هسته اصلی آن چیزی است که ساعت‌های لوکس را می‌تواند به معنای واقعی استثنایی کند. در ادامه این مطلب واچ گروپ با ما همراه باشید تا در مورد کالیبر ساعت اطلاعات لازم را کسب کنید.

کالیبر ساعت چیست و انواع آن کدام است؟

کالیبر ساعت یک فناوری است که آن را به عنوان حرکت و یا موتور ساعت نیز می‌شناسند، یک مکانیزم پیچیده است که عملکرد ساعت را تقویت می‌کند و منجر به، به کار افتادن موتور ساعت می‌شود. کالیبر از مجموعه بسیار پیچیده‌ای از چرخ دنده‌ها، فنرها و اجزای دیگری نیز تشکیل شده است که با یکدیگر کار می‌کنند تا زمان را به طور دقیق نشان دهند. کالیبر های ساعت می‌توانند کوارتز یا مکانیکی باشند که هر کدام ویژگی‌های مختص به خودشان را دارند.

کالیبر ساعت چیست و انواع آن کدام است؟

کالیبر ساعت مکانیکی

معمولاً کالیبرهای مکانیکی ساعت را به عنوان مظهر ساعت سازی سنتی در نظر می‌گیرند. آنها برای تامین کردن نیروی مکانیکی متکی هستند که بیشتر اوقات به وسیله سیم پیچ دستی باید سیم پیچ اتوماتیک ساخته شوند.

کالیبرهای سیم پیچ دستی احتیاجی به سیم پیچ منظم با دست و اغلب از طریق تاج ساعت دارند، ولی در مقابل کالیبرهای اتوماتیک روتوری را مورد استفاده قرار می‌دهند که فنر اصلی به وسیله حرکت طبیعی مچ دست کاربر می‌پیچد. کالیبرهای ساعت مکانیکی به خاطر کار دست بودن خیلی مورد توجه قرار گرفته اند، به خاطر اینکه معمولاً به وسیله ساعت سازان ماهر با روکش‌های پیچیده‌ای مثل پرلاژ، اریب و راه راه‌های ژنو تزیین می‌شوند.

کالیبر ساعت کوارتز

کالیبرهای ساعت کوارتز به وسیله باتری تغذیه می‌شوند که انرژی الکتریکی را به وسیله کریستال کوارتز ارسال کرده و سپس با فرکانس دقیق نوسان می‌کند تا زمان سنجی را تنظیم کند. کالیبرهای کوارتز به خاطر دقت بالا و ماهیت کم نگهداری و تعمیری که دارند شناخته شده هستند زیرا به سیم پیچی یا تنظیماتی حداقلی نیاز دارند.

آیا حرکت ساعت مشابه با کالیبر ساعت است؟

اصطلاحات حرکت ساعت و همچنین کالیبر ساعت معمولاً به جای همدیگر مورد استفاده قرار گرفته می‌شوند ولی تفاوت‌های جزئی در معانی آنها موجود است. در کل حرکت ساعت به کل مکانیسمی اطلاق می‌شود که به ساعت نیرو می‌بخشد، از جمله اجزای اصلی مثل فنر اصلی، فرار و چرخ تعادل، حرکت و همچنین چرخ دنده‌ها هر دو جنبه فنی و عملکردی مکانیزمی داخل ساعت را در بر می‌گیرند.

از طرفی دیگر کالیبر ساعت به صورت خاص به طراحی و همچنین مشخصات یک مدل و یا نوع حرکت خاصی اشاره دارد. این شامل ویژگی‌ها، خصوصیات و ابعادی است که یک حرکت را از دیگری جدا می‌کند، مثل شکل اندازه، تعداد جواهرات، فراوانی، نوسانات و…

شما می‌توانید کالیبر ساعت را به عنوان یک نسخه و یا مدل خاصی از یک حرکت ساعت، معمولاً با نام یا شماره مرجع منحصر به فرد در نظر بگیرید.

چه مواردی بهترین فناوری کالیبر ساعت را تعیین می‌کنند؟

دقت

یکی از مهمترین موارد تاثیرگذار در تعیین کردن بهترین فناوری کالیبر ساعت دقت است، دقت کالیبر به این اشاره می‌کند که چگونه می‌توان زمان را دقیق نگه داشت یا به زبانی دیگر هرچه دقت بالاتر باشد، زمان سنجی نیز دقیق‌تر است.

ساعت سازان از تکنیک‌های گوناگونی برای بالا بردن دقت استفاده می‌کنند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به استفاده کردن از موادی با کیفیت بالا، ماشین کاری دقیق و همچنین سیستم‌های تنظیم پیشرفته اشاره کرد. بعضی از کالیبرهای ساعت های لوکس همچون ساعت سیتیزن مردانه به عنوان کرنومتر به وسیله سازمان‌های مستقل تایید شده‌اند که در واقع نشان دهنده عملکرد و دقت بهتر آنها است.

دقت برای کسانی که به زمان سنجی دقیق اهمیت می‌دهند و همچنین به دنبال بهترین فناوری کالیبر برای ساعتشان هستند، خیلی مهم می‌باشد و اطمینان حاصل می‌کند که ساعت آنها زمان را با دقت و قابلیت اطمینان بی‌نظیر نشان می‌دهد.

قابلیت اطمینان

قابل اطمینان بودن نیز یکی دیگر از عوامل کلیدی در تعیین بهترین فناوری کالیبر ساعت است. یک کالیبر قابل اعتماد این را تضمین می‌کند که ساعت به صورت مداوم زمان دقیق را نشان می‌دهد و در مدت زمانی طولانی خیلی راحت می‌تواند به کارش ادامه دهد. مواد با کیفیت بالا، فرایند کنترل کیفیت و همچنین ساخت دقیق برای داشتن یک کالیبر قابل اعتماد خیلی مهم هستند.

گذشته از این‌ها، اجزای محکم مانند چرخ دنده‌های بادوام، سیستم‌های فرار قابل اطمینان، فنرهای محکم و دیگر مولفه‌های مهم برای اطمینان از عملکرد طولانی مدت کالیبر خواهند بود.

همچنین ساعت سازان آزمایش‌های زیادی و بررسی‌های کیفیت را انجام می‌دهند تا اطمینان داشته باشند که کالیبرهای آنها با استانداردهای دقیق قابل اطمینان مطابقت دارد. یک کالیبر که قابل اطمینان باشد برای یک ساعت لوکس همچون ساعت برند کورنیش خیلی مهم است به خاطر اینکه این اطمینان را به کاربر می‌دهد که ساعت آنها همیشه بهترین عملکردش را خواهد داشت و در آزمون زمان مقاومت می‌کند.

ذخیره انرژی

یکی دیگر از جنبه‌های مهم فناوری کالیبر ذخیره انرژی است و به مدت زمانی اشاره دارد که ساعت می‌تواند بدون هیچ فرسودگی و یا خرابی به کارش ادامه دهد. ذخیره شدن انرژی بیشتر به ساعت این اجازه را می‌دهد تا برای مدت زمان زیادی بدون نیاز به هیچ سیم پیچی بتواند مکرر به طور مستقل کار کند. اغلب کالیبرهای ساعت‌های لوکس دارای ذخایر انرژی طولانی‌تری هستند که بسته به پیچیدگی حرکتشان از ۲۴ تا ۱۲۰ ساعت و یا بیشتر متغیر است.

ذخیره انرژی بیشتر برای کسانی که امکان دارد ساعت خودشان را به صورت روزانه نپوشند و یا این را ترجیح می‌دهند که نیازی به پیچیدن مکرر ساعتشان ندارند، پسندیده است. ذخیره انرژی برای علاقمندان به ساعت و کلکسیونرها خیلی مهم است به خاطر اینکه به کاربردی بودن و راحتی یک ساعت کمک می‌کند و یک عامل بسیار مهم در ارزیابی عملکرد کلی و عملکرد یک کالیبر به حساب می‌آید.

ذخیره انرژی

مهارت ساخت

مهارت ساخت نیز یک مورد حیاتی دیگر در بهترین فناوری کالیبر ساعت به شمار می‌آید و شامل مونتاژ دقیق، تکمیل و تزیین حرکت می‌شود که نشان دهنده هنرمندی مهارت و توجه به جزئیات ساعت ساز است. تزیینات دستی مانند Côtes de Genève، perlage و chamfering پیچیدگی و ظرافت را به کالیبر بخشیده‌اند. سطوح صیقلی، جزئیات دقیق اجرا شده و همچنین حکاکی‌های پیچیده مهارت و اشتیاق ساعت ساز را به نمایش می‌گذارد.

مهارت ساخت گذشته از اینکه می‌تواند جذابیت زیبایی شناختی کالیبر را افزایش دهد همچنین نشان دهنده سطح فداکاری ساعت ساز است که برای به وجود آوردن یک ساعت لوکس سطح بالا انجام می‌شود. ساخت نفیس کالیبر به ارزش و بهای ساعت مچی می‌افزاید و آن را به یک اثر هنری تبدیل می‌کند که مورد قدردانی خبره‌های دنیای ساعت سازی و کلکسیونرها قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *