وبلاگ واچ گروپ

چرا ساعت های سوئیسی گران هستند؟

چرا ساعت های سوئیسی گران هستند؟

معمولا زمانی که افراد به ساعت‌ های با کیفیت فکر می‌ کنند، اولین چیزی که به ذهن آنها می‌ رسد ساعت های سوئیسی می‌ باشد. این دسته از ساعت‌ ها به خاطر کیفیت خیلی زیادی که در عملکرد و قطعات گوناگون شان دارند توانستند تا این اندازه معروف شوند. اما چرا ساعت های سوئیسی گران هستند؟

البته باید به یاد داشته باشید که تمامی ساعت‌ های سوئیسی جزو بهترین و با کیفیت‌ ترین ساعت‌ ها به حساب نمی‌ آیند و حتی امروزه در مورد سهل انگاری‌ قوانینی که شایستگی دریافت نام Swiss Made را تعیین می‌ کنند، اختلاف نظرهایی موجود است. بی شک با وجود این نیز یک ساعت سوئیسی واقعی کیفیت بسیار زیادی دارد، هرچند که برای خرید این دسته از ساعت‌ ها باید مبلغ خیلی سنگینی را بپردازید. در ادامه این مطلب واچ گروپ ایران می‌ خواهیم بدانیم که ساعت‌ های سوئیسی از چه راهی به این شهرت رسیده‌ اند و دلیل گران قیمت بودن آنها چه است؟

ساعت سوئیسی دقیقاً چیست؟

ساعت‌ های ساخت کشور سوئیس به اندازه‌ ای به عنوان یک معیار برای کیفیت به کار رفته‌ اند که بعضی اوقات به نظر می‌ رسد کلمه سوئیسی، به جای اینکه یک اشاره به موقعیت جغرافیایی داشته باشد، به کیفیت بالای ساعت اشاره می‌ کند. برای اینکه یک ساعت توانایی این را داشته باشد که برچسب سوئیس را بگیرد باید از قوانین سفت و سختی عبور کند.

ساعت سوئیسی دقیقاً چیست؟

قانون‌ هایی که امروزه شایستگی یک ساعت برای گرفتن Swiss Made را تعیین می‌ کنند، برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ کارگزاری شده‌ اند و با وجود اینکه در سال‌ های بعد زمینه‌ هایی نیز به آنها اضافه شده است اما باز نیز تقریباً نزدیک به ۵ دهه می‌ باشد که این قوانین تقریباً هیچ تغییری نداشته‌ اند.

با وجود اینکه در تعریف‌ های گوناگون ساعت‌ های سوئیسی فقط بر روی سه مورد تمرکز می‌ کنند ولی برای تعریف کردن دقیق‌ تر یک ساعت سوئیسی بهتر است که ما ۵ نکته اصلی را در نظر بگیریم:

  • ساعت در کشور سوئیس تولید شده باشد
  • موتور و قطعات آن ساخت سوئیس باشند
  • قاب گذاری موتور آن در داخل کشور سوئیس انجام گرفته شده باشد
  • بازرسی آخر ساعت نیز در سوئیس انجام شده باشد
  • حداقل کم کم ۶۰ درصد از هزینه‌ های ساخت ساعت در کشور سوئیس خرج شده باشد

مواردی که ذکر کردیم قوانین کلی هستند که تمامی سازنده‌ های سوئیسی از دهه ۷۰ تا به امروز از آن پیروی کرده‌ اند. این دسته از قوانین این را تضمین می‌ کنند که تمامی ساعت‌ های سوئیسی بر طبق این دسته از معیارهای سختگیرانه تولید شده‌ اند و دقت و عمر زیادی دارند. به خاطر همین است که ساعت‌ های سوئیسی و مخصوصاً ساعت بسیار با کیفیت، انتظار می‌ رود که با گذشت زمان نیز بتوانند ارزششان را حفظ کنند.

قاب گذاری به معنای چیست؟

ممکن است در هنگام خواندن متن بالا به کلمه قاب‌ گذاری برخورده باشید. فرایند قرارگیری موتور ساعت در درون قاب و یا پوسته بیرونی آن باید به شیوه‌ ای انجام گرفته شود که برای موتور ساعت هیچ مشکلی به وجود نیاید و بی‌ عیب و نقص باقی بماند. برای آزمایش کردن ساعت در حین قاب گذاری، از تکنیک‌ های گوناگونی استفاده می‌ شود تا مطمئن شوند که عملکرد ساعت با عواملی مانند تغییر رطوبت و همچنین فشار هوا و یا نیروهای خارجی مختل نمی‌شود.

یک ساعت مچی می‌ تواند در سوئیس مونتاژ شده باشد ولی امکان دارد که قاب‌ گذاری آن در جای دیگری انجام گرفته شده باشد، این دسته از ساعت‌ها حتی اگر تمامی شرایط دیگر را برآورده کنند باز نیز نمی‌توان به آنها عنوان Swiss Made را داد.

آیا ۶۰ درصد سوئیسی کافی است؟

یک قسمت دیگر از تعریف‌های مربوط به ساعت‌های سوئیسی که امکان دارد شما را شوکه کند این است که ۶۰ درصد از هزینه های ساعت باید در سوئیس خرج بشود. برای یک محصول که از همچین قوانین سختی پیروی شده باشد، این موضوع که فقط سه پنجم قطعاتش باید ساخت سوئیس باشند، می‌توان گفت که یک نوع سهل انگاری به نظر می‌رسد. البته به یاد داشته باشید که شما تنها کسی نیستید که به این موضوع فکر می‌کنید.

مدت زیادی است که فشار خیلی زیادی بر روی قوانین وجود دارند و همچنین ممکن است که قوانین سختگیرانه‌ تری نیز اعمال شوند تا الزامات و مخصوصاً الزامات مربوط به هزینه‌های ساخت اختصاصی‌ تر شوند. بعضی از ساعت سازها بر این باور هستند که خلاء موجود در قوانین کنونی، به ساعت سازان دیگر این اجازه را داده است که ساعت‌های ارزان قیمتشان را با عنوان یک ساعت ساخت سوئیس به فروش برسانند و در نتیجه شهرت ساعت‌های سوئیسی خدشه‌ دار شود.

همانگونه که انتظار داریم شرکت‌هایی که ساعت‌های ارزان قیمتشان را با عنوان ساخت کشور سوئیس به فروش می‌رسانند، در برابر تغییر قانون مقاومت انجام داده‌اند. قانون‌های جدیدی معرفی شده‌اند و خلعی که در آن موجود هست کاهش یافته است. ولی باید دید که این تغییرات تا چه اندازه‌ای تاثیر گذاشته‌اند.

در ادامه می خواهیم به علت گرانی ساعت های سوئیسی بپردازیم اکر می خواهید از دیگر مطلب های واچ گروپ همچون مطلب ساعت سوئیسی بهتر است یا ژاپنی؟ دیدن کنید می توانید به قسمت بلاگ ما مراجعه کنید.

آیا ۶۰ درصد سوئیسی کافی است؟

علت گران بودن ساعت‌های سوئیسی چیست؟

دلایل و علت‌های گوناگون و قانع کننده خیلی زیادی وجود دارند که علت گرانتر بودن ساعت‌های برند لوکس سوئیسی با دیگر ساعت‌ها را بیان می‌کند. در ادامه چند مورد از دلایل اصلی گران بودن ساعت‌های سوئیسی را بیان می‌کنیم:

  • تغییر و تحول در صنعت ساعت سازی دنیا: شرکت‌ها و کارخانه‌های سوئیسی به عنوان یکی از بهترین و با سابقه‌ ترین کارخانه‌ها در عرصه ساعت سازی هستند که همیشه با ارائه بهترین و زیباترین طراحی‌ها همراه با بهترین و برترین کیفیت ساعت توانسته‌اند که کاربردی‌ ترین و بهترین ساعت مچی‌ها را به مشتری ارائه دهند و در طول تاریخ توانسته‌اند که انقلاب بزرگی را در صنعت ساعت سازی به وجود آورند.
  • کیفیت بالای متریال و قطعات سازنده ساعت: ساعت‌های ساخت کشور سوئیس را می‌توان به جرات در بین بهترین ساعت مچی‌های دنیا بشناسیم به خاطر اینکه بهترین و با کیفیت‌ ترین مواد اولیه را برای ساخت آنها مورد استفاده قرار می‌دهند و در بیشتر ساعت‌های سوئیسی خیلی از قطعات به شکل دست ساز جایگذاری می‌شوند که این موضوع طول عمر و ارزش ساعت را بیشتر می‌کند. دوام و طول عمر ساعت‌های سوئیسی به اندازه‌ای بالا است که در صورت استفاده درست از آنها شما می‌توانید سال‌های زیادی از آن ساعت‌ها استفاده کنید.
  • خاص بودن ساعت‌های سوئیسی
  • دست ساز بودن بیشتر ساعت‌های سوئیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *