وبلاگ واچ گروپ

آشنایی با ساعت های تک عقربه‌ ای

آشنایی با ساعت های تک عقربه‌ ای

همانگونه که می‌دانیم معمولا ساعت مچی‌ ها از سه عدد عقربه برای نمایش دادن زمان ساخته شده‌اند که عبارتند از عقربه ثانیه شمار، دقیقه شمار و همچنین ساعت شمار. البته دقت داشته باشید که در ساعت‌ های پیچیده‌ تر مثل ساعت‌های کرنوگراف عقربه‌ های موجود در صفحه نمایش معمولاً به ۸ عدد می‌ رسند. از بین طرح‌ های گوناگون ساعت مچی ساعت‌ هایی که یک عقربه‌ ای هستند خیلی منحصر به فرد می‌ باشند. همانطور که از نام آنها پیداست این دسته از ساعت‌ ها فقط یک عقربه برای نشان دادن دارند که آن هم عقربه ساعت شمار است. در ادامه این مطلب برای آشنا شدن با ساعت‌های تک عقربه‌ ای با واچ گروپ همراه باشید.

تاریخچه ساعت‌های تک عقربه‌ ای

از روزگاران قدیم موضوعات گاه سنجی و همچنین متدهای گوناگون زمانسنجی مورد بحث بوده‌ اند. در حقیقت ساعت‌های نخستین تمامی آنها دارای صفحه نمایشی تک منظوره بودند. ساعت‌های آبی، شنی و آفتابی تمامی آنها از آن دسته ساعت‌هایی بودند که فقط برای منظور اندازه‌گیری استفاده می‌شدند. این موضوع معلوم است که در این دسته از ساعت‌ها زمان تقسیم شده و بعد نمایش داده می‌شدند که البته دقت آنچنانی نداشتند.

امروزه نیز ساعت مچی‌های تک عقربه‌ای در حقیقت تبلور زمانسنج‌های اولیه می‌باشند که البته این ساعت‌ها دقت بالاتری دارند. سوالی که اینجا ممکن است برایتان پیش بیاید این است که دلیل معروف شدن این دسته از ساعت‌ها چه می‌تواند باشد؟ دلایل خیلی زیادی باعث معروف و مشهور شدن این دسته از ساعت‌های مچی تک عقربه‌ای هستند که باعث شدند این دسته از ساعت‌ها مورد استقبال تمامی مردم قرار گرفته شوند. اول از همه سابقه تاریخی این ساعت‌ها را بررسی می‌کنیم.

در طراحی‌های فشن و مد، طرح‌های خاصی معمولاً با کمک طراحان به مقدار بیشتری طراحی شد و بعد از آن با کمک کسانی که به آنها تطبیق پذیران باهوش می‌گفتند استفاده می‌شدند. هر دوی این گروه‌ها کسانی آزاد از قید و بند و آداب یا می‌توان گفت افرادی بر خلاف عرف بودند و آنها از این مورد که با دیگران گوناگونی‌هایی داشته باشند هیچ نگرانی نداشتند.

با گذشت زمان این موضوع ممکن بود که یک طرز پوشش هم گیر شود و به شکل یک نقطه عطفی در صنعت پوشاک تبدیل شود و یا اینکه کلاً مورد استقبال مردم قرار نگرفته شود و سپس فراموش شود. با توجه به تعداد مدل‌هایی که ارائه می‌شد و همچنین درخواست‌هایی که از سوی افراد گوناگونی برای سفارش ساعت‌های تک عقربه‌ای موجود بود و توجه به این موضوع که برندهای خیلی زیادی امروزه مشغول به طراحی کردن حداقل یک نوع از ساعت‌های تک عقربه‌ای هستند، به این نتیجه می‌رسیم که این طرح‌ها با استقبال خیلی زیادی روبرو شده‌اند و اکنون نیز با قدرت خیلی زیادی به مسیرشان ادامه می‌دهند.

تاریخچه ساعت‌های تک عقربه‌ ای

طراح ساعت‌های تک عقربه‌ای

ساعت تک عقربه‌ای به یک طراح که در یکی از برندهای ساعت مچی با نام Klaus Botta که برنده جوایز خیلی بسیار زیاد بین المللی طراحی است، مربوط می‌باشد. او با ارائه کردن ساعت نوع UNO در سال ۱۹۸۶ میلادی توانست اولین ساعت تک عقربه‌ای را تولید کند. اما اولین برندی که سازنده این نوع از ساعت‌ها است را می‌توانید برند سوئیسی SLOW بدانید که با طراحی کردن اولین گروه از ساعت‌های تک عقربه‌ای ۲۴ ساعته ۸ ضلعی در سال ۲۰۱۳ میلادی برای اولین بار این ساعت‌ها را به تمامی دنیا معرفی کرد. هرچند که این دسته از ساعت‌ها در قدیم طراحی شده بودند ولی افراد کمی با آنها آشنا بودند اما برند SLOW سوئیس با طراحی‌های پیشرفته‌اش قاب این ساعت‌ها و به علاوه تشکیل دادن کمپین بازاریابی توانستند که این دسته از ساعت مچی‌ها را به تمامی افراد معرفی کنند و تهیه کردن آسان آن را برای همه اجرا کنند.

در ادامه این محتوا به صورت کامل با برندهای مشهور سازنده ساعت‌های تک عقربه ای آشنا می شوید و اگر می خواهید از دیگر بلاگ های واچ گروپ ایران همچون پولیش ساعت دیدن گنید می توانید به بخش بلاگ ما مراجعه کنید.

برندهای مشهور سازنده ساعت‌های تک عقربه ای

اکنون هر دو برند ساعت SLOW SWISS و BOTTA DESIGN ساعت مچی‌های عقربه‌ای را به تمامی مردم جهان عرضه می‌کنند که برای دستیابی به این موفقیت از موانع بسیار زیادی عبور کرده‌اند. به کار گرفتن ساعت‌هایی که دارای صفحه ۲۴ ساعته ساده هستند و همچنین امکان خواندن دقیق ساعت بدون اینکه عقربه‌های ثانیه شمار و دقیقه شمار در آن وجود داشته باشند از موانع این طرح به حساب می‌آمدند.

اما این برندها خصوصیات منحصر به فردی را دارند، ساعت مچی‌های برند اسلو با به کار گرفتن موتور رواندای سوئیسی و برخوردار بودن از دقت سوئیسی و همچنین طراحی کردن قاب‌های مخصوص و بهره‌گیری از طبیعت، توانست که سادگی و زیبایی منحصر به فردی را به ساعت بدهند (صفحه نمایش این دسته از ساعت‌ها فاقد لوگو می‌باشد و به علاوه در پشت آنها نیز نوشتار پیچیده‌ای وجود ندارد) همچنین با وفادار ماندن به اصول تک عقربه‌ای بودن و همچنین برخوردار بودن از ساعت‌های ۲۴ ساعته، تلفیق رنگ‌های خصوصی در قسمت‌های گوناگونی مثل صفحه قاب، عقربه، تاج آن و همچنین استفاده کردن از بند ساعت با کیفیتی بالا و چرم ایتالیایی با مفهوم کلمه لذت بردن از زندگی، ساعت مچی‌های مناسب و با کیفیت بالا و ضد آب تا عمق ۱۰۰ متر را به بازار عرضه کردند. آنها با استفاده کردن از بندهای ناتو و استیل ساعت هایشان را به ساعت‌های گوناگونی برای ایونت‌ها و زمان‌های مختلف تبدیل کردند که ظرافت و دقت سوئیسی دارند.

ساعت‌های مدل بتا دیزاین با برخوردار بودن از مدل‌های ۲۴ ساعته و تک عقربه‌ای در دو نوع استایل رسمی و همچنین اسپرت با قاب‌های گرد و ساده در سایزهای گوناگونی که دارای موتور سوئیسی بودند همچنین با خاصیت ضد آبی عمق ۵۰ متری از رقیبان سرسخت برند اسلو به شمار می‌رود. ولی طراح های این برند با خلاقیت زیادی که دارند مانند صفحه شفافی در پشت ساعت، ساعت‌های دو عقربه‌ای برای مشاهده کردن همزمان ساعت در دو منطقه گوناگون به صورتی که هر دو عقربه نشان دهنده یک ساعت باشند، ساعت‌های ۳ عقربه‌ای با یک صفحه ۲۴ ساعته همچنین ترکیب کردن ساعت‌های مکانیکی، بهره بردن از رنگ‌های گوناگون صفحه، توانایی این را دارد که مدل‌های متفاوتی را به مشتریان این دسته از ساعت‌ها ارائه دهد. این ساعت‌ها تماماً در کشور آلمان طراحی شده‌اند و در پشت آنها عبارت Hand Made in Germany حک شده است.

در هر صورت هدف هر دو برندی که در بالا آنها را ذکر کردیم به کار بردن طرح اصلی ساعت مچی‌های تک عقربه ای برای جلب رضایت طرفداران مد، طراحان و همچنین اشخاصی که خواهان متفاوت بودند می‌باشند، است. برند ساعت سازی اسلو سوئیس با تکیه کردن به ایده برخورداری از لذت و آرامش بردن از زندگی در پی این است که زندگانی مفهومی‌ تری را برای کسانی که در دنیای امروزی درگیر سرعت هستند رقم بزنند.

آشنایی با ساعت های تک عقربه‌ ای

برند ساعت سازی بتا دیزاین با بهره گرفتن از مدل‌های خاص برای متفاوت و بولد بودن انسان‌ها قدم برمی‌دارد. هر دوی این برندها با بهره گرفتن از ایده‌های گوناگونی اما موفق در زمینه ساعت های خاص تک عقربه‌ای موفق عمل کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *