وبلاگ واچ گروپ

نحوه نگهداری از بند ساعت چرمی

نحوه نگهداری از بند ساعت چرمی

نگهداری از این گونه بندهای ساعت نسبت سایر بندها مراقبت بیشتری را لازم دارد. چند عامل وجود دارد که باعث آسیب رسیدن به بافت چرم و در نتیجه کاهش عمر آن می‌شود. ما در این مطلب می‌خواهیم نحوه نگهداری از بند ساعت چرمی را بشناسیم و روش‌های تمیز کردن بند چرم ساعت را به شما یاد بدهیم پس تا آخر ما را همراهی کنید.

چرا ساعت مچی که بند چرمی دارد نیازمند مراقبت بیشتری است؟

چرم ماده‌ای منحصر به فرد است که برای نظافت آن به مراقبت زیادی نیاز است. وقتی که به طور مداوم از ساعت بند چرمی یا لباس چرمی استفاده شود، معمولا همراه با آلودگی و عرق خواهد بود. چرم در کل به رطوبت حساس است و رطوبت می‌تواند به مرور زمان باعث از بین رفتن چرم ساعت شود.

این نوع ماده به عناصری دیگری مانند نور مستقیم خورشید یا گرما حساس است و وقتی زیاد در برابر آن قرار بگیرد به آسانی باعث ترک خوردگی می‌شود. پس اگر می‌خواهید بوی خوش چرم بند ساعت را همراه با ظاهر درخشنده آن حفظ کنید بهتر است نکات زیر را برای تمیز کردن بند ساعت مچی خود رعایت کنید.

چرا ساعت مچی که بند چرمی دارد نیازمند مراقبت بیشتری است؟

می‌خواهیم چرم مورد استفاده در ساعت‌های بند چرمی را بشناسیم

چرم‌ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند: چرم‌های طبیعی، نیمه مصنوعی و مصنوعی. تفاوتی که بین چرم طبیعی و مصنوعی است در جنس آنها است. چرم طبیعی معمولا از پوست حیواناتی مانند گاو تولید می‌شود.

یکی از با کیفیت‌ترین چرم‌ها، چرم طبیعی است. این چرم از لایه ی بالایی پوست حیواناتی مانند گاو گرفته و تولید می‌شود. ضخامت چرم طبیعی از چرم‌های دیگر بیشتر است. پس دوام بیشتری را هم نسبت به چرم‌های مصنوعی دارد. البته کار کردن با چرم طبیعی برای تولید کردن یک محصول سخت‌تر است و به زمان زیادتری نیاز دارد.

اغلب برندهای معتبر هم همچون ساعت برند تامی هیلفیگر، سیتیزن و غیره از باکیفیت ترین چرم ها در تهیه بند چرمی خود استفاده می کنند و این ساعت ها را با قیمت مناسبی وارد بازار می کنند.

منابع چرم طبیعی کدام‌ها هستند؟

سازندگان می‌توانند از برخی حیوانات مانند خوک‌ها، گاومیش، مار، شترمرغ، استینگرها، تمساح و غیره برای به دست آوردن چرم مورد نیاز استفاده کنند. اما باید این چرم در ساعت مچی از یک منبع اخلاقی تامین شده باشد.

ما می‌خواهیم بدانیم که اخلاقی بودن منبع تولید چرم به چه معناست؟ اگر یک حیوان را در نظر بگیریم و به عنوان مثال آن حیوان را برای استفاده از گوشت آن ذبح کنیم، چرم آن حیوان فقط محصولی جانبی به شمار آید و منبع شما اخلاقی خواهد بود. اما اگر یک حیوان فقط به دلیل تولید چرم از پوست آن کشته شود، منبع شما غیر اخلاقی خواهد بود. برای مثال تولید چرم از گاو اخلاقی اما تولید چرم از یک مار غیر اخلاقی است.

چرم مصنوعی

چرم مصنوعی از پلیمرپ لاستیک به دست می‌آید. سپس از موم رنگ یا پلی اورتان برای ایجاد رنگ و بافت مستحکم‌تر استفاده می‌شود. البته بعضی از چرم‌های مصنوعی ۱۰۰در ۱۰۰ گیاهی هستند.

چرم نیمه مصنوعی

بعضی از چرم‌ها هم نیمه مصنوعی هستند و از ضایعات چرم طبیعی به دست می‌آیند. سازندگان باقیمانده چرم طبیعی را با چسب پلی اورتان مخلوط می‌کنند تا الیاف این ضایعات به هم بچسبند. در چرم‌های نیمه مصنوعی ۱۰ تا ۲۰ درصد از جنس تولید شده چرم طبیعی است.

البته سازندگان برای ایجاد بافتی طبیعی‌تر یک پوشش از پلی اورتان به آن اضافه می‌کنند. ما در این مطلب انواع بند چرمی ساعت را شناختیم حالا می‌خواهیم از طرز نگهداری از بند ساعت چرمی حرف بزنیم.

بالا بردن عمر ساعت بند چرمی

افراد قبل از خرید کردن ساعت مردانه کورنیش بند چرمی یا ساعت زنانه این برند و دیگر برندها حتماً به نگهداری آن فکر خواهند کرد تا بتوانند سال‌های زیادی ساعت را زیبا نگه دارند. شما اگر به دنبال راه‌هایی هستید که به کمک آن بتوانید ساعت بند چرمی را مانند روزهای اول خود داشته باشید این موارد توجه کنید.

بدانید که ساعت بند چرمی در مجاورت آب و رطوبت ماندگاری خود را کم کم از دست می‌دهد پس دقت کنید که در زمان استخر شستن دست و استحمام ساعت را از دست خود باز کنید.

برای اینکه بهتر بتوانید در نحوه نگهداری از ساعت بند چرمی کوشا باشید. توصیه این است که در زمان نظافت منزل که ممکن است آسیبی به ساعت وارد شود از آن استفاده نکنید و آن را از دست خود باز کنید.

بهترین روش برای تمیز کردن بند چرمی ساعت در صورتی که کثیف شده باشد استفاده از آب سرد است.

بند چرمی نباید در معرض مستقیم نور آفتاب قرار بگیرد چون ممکن است باعث خشک شدن و شکنندگی آن شود.

باید مراقب باشید بند ساعت چرمی با اجسام برنده و تیز تماس پیدا نکند. هرگونه بریدگی و آسیبی که به آن وارد شود قابل تعمیر شدن نیست و در نهایت مجبور به تعویض بند آن خواهید شد.

وقتی که ساعت چرمی‌تان خیس شد آن را در دمای اتاق قرار دهید تا به مرور خشک شود به هیچ عنوان نباید برای از بین بردن خیسی آن را کنار آتش، زیر آفتاب یا نزدیک بخاری قرار دهید، چون اگر چرم بند ساعت از این طریق خشک شود ساختار شیمیایی آن تغییر پیدا خواهد کرد و باعث ترک خوردگی بند ساعت می‌شود.

نحوه تمیز کردن بند چرم ساعت هم بسیار می‌تواند در نگهداری و سالم ماندن آن کمک کننده باشد.

برای تمیز کردن ساعت بند چرمی چه کار باید کرد؟

ابتدا بند ساعت را جدا کنید

جدا کردن بند آن از آن در واقع روشی برای محافظت از قاب ساعت در برابر آن و یا هرگونه مواد شوینده برای تمیز کردن بند ساعت مچیتان خواهد بود.

برای تمیز کردن ساعت بند چرمی چه کار باید کرد؟

چرم را با یک پارچه خشک پاک کنید

قبل از استفاده از هرگونه ماده شوینده و مایعات ابتدا بند چرمی ساعت را با یک پارچه خشک مثل پارچه میکروفایبر تمیز کنید. بند را با مایع یا صابونی که برای شستن چرم مناسب است بشویید. وقتی که بند را در آب و شوینده‌های مایع غوطه ور کنید به بند ساعت آسیب خواهد رسید. در عوض با یک پارچه تمیز مقدار آب یا صابون یا هر شوینده‌ای که برای چرم مناسب است را کمی نمدار کنید به آرامی روی آن بکشید.

صابون را روی بند بشویید

برای این کار اول پارچه را زیر آب جاری به خوبی بشویید تا همه صابون‌ها از بین برود سپس آن را روی بند چرمی بکشید تا تمیز شود.

اجازه دهید تا بند ساعت خشک شود

بعد از تمیز کردن بند چرمی ساعت را در هوای آزاد جایی که از تابش مستقیم نور خورشید در امان باشد قرار دهید تا خشک شود. برای خشک کردن بند از سشوار و حرارت مستقیم استفاده نکنید.

تا اینجا به خوبی با نحوه نگهداری از بند ساعت چرمی آشنا شدید اگر می خواهید از دیگر مطلب واچ گروپ همچون نکات نگهداری از ساعت مچی دیدن کنید می توانید روی این کلمه کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *