وبلاگ واچ گروپ

تفاوت بین ساعت اتوماتیک و باتری چیست؟

تفاوت بین ساعت اتوماتیک و باتری چیست؟

در صنعت ساعت سازی دو شیوه محبوب برای تامین کردن انرژی و همچنین حرکت ساعت‌های مچی موجود است. در نتیجه از این جهت شما با ساعت‌های اتوماتیک و کوارتز روبرو می‌شوید. شیوه حرکت و همچنین تامین کردن انرژی در این ساعت مچی‌ها منجر به به وجود آمدن گوناگونی‌هایی در بین ساعت اتوماتیک و باطری شده است.

تفاوت اصلی که در بین این دو نوع ساعت وجود دارد این است که، موجود بودن باتری، انرژی ساعت‌های کوارتز را تامین می‌کند ولی در بین ساعت‌های اتوماتیک به حرکت مچ دست احتیاج است تا ساعت بتواند انرژی مورد نیازش را تامین کند. کلکسیونرهای ساعت بیشتر دنبال خرید ساعت های اتوماتیکی هستند که با یک مهارت خاص و مهندسی دقیق و طراحی پیچیده تولید شده باشد.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که کسانی که به دنبال ساعت‌های روزمره، با یک قیمت مناسب هستند بیشتر اوقات مدل کوارتز برای آنها مناسب‌ تر است. هر دوی این ساعت‌ها در دنیای ساعت مچی ارزش و اهمیت بسیار زیادی دارند ولی تفاوت هایی که در بین ساعت اتوماتیک و باتری از نظر عملکرد موجود است خیلی متفاوت است. در ادامه تفاوت بین ساعت اتوماتیک و باتری را برایتان توضیح می‌دهیم.

تفاوت بین ساعت اتوماتیک و باتری چیست؟

همه افراد دوست دارند که ساعتی کاربردی و خوب را داشته باشند ولی زمانی که برای به دست آوردن اطلاعات لازم در مورد مدل‌های گوناگون و برندها تلاش می‌کنیم این موضوع تا حدی می‌تواند سخت و تخصصی باشد. ولی اگر گوناگونی‌های اساسی که در بین ساعت‌ها موجود است را همانگونه که در ادامه آنها را توضیح می‌کنیم، درک کنید این اتفاق نمی‌افتد.

ممکن از این سوال برای شما پیش بیاید که چه تفاوت‌هایی در بین حرکت ساعت‌های اتوماتیک و کوارتز وجود دارد و کدام یک از آنها برای ما مناسب‌تر است؟ تفاوت‌های زیادی در بین آنها موجود است ولی همان گونه که در ادامه متوجه می‌شوید با توجه به تفاوت‌های بین ساعت اتوماتیک و باتری، مطمئناً انتخاب یکی از این دو ساعت بستگی به سلیقه شخصی شما دارد.

تفاوت میان ساعت اتوماتیک و باتری چیست؟

حرکت ساعت چیست؟

حرکت ساعت که به آن همچنین کالیبر نیز می‌گویند نیروگاه و یا موتوری است که منجر به این می‌شود که ساعت و عملکردهای آن بتوانند به درستی کار کنند. و این شیوه حرکت ساعت مچی باعث ایجاد تفاوت در بین ساعت اتوماتیک و باتری می‌شود.

حرکت ساعت مچی کوارتز (باتری)

ساعت مچی‌های مدل باتری و یا همان کوارتز به وسیله سیکو در سال ۱۹۶۹ ساخته شد توانست تا حدودی صنعت ساعت‌های اتوماتیک را تهدید کند. برند سیکو با به وجود آوردن فناوری جدید و ساختن ساعت‌هایی که به باتری مجهز هستند توانست موفقیت خیلی بزرگی به دست آورد. حرکت ساعت کوارتز یک حرکت الکترونیکی است که همانگونه که از نام آن معلوم است به وسیله مواد معدنی ارتعاشی که نام آن کوارتز است کار می‌کند.

از آنجا که هر ساعتی برای اندازه‌گیری کردن زمان به ثابت بودن احتیاج دارد دانشمندان به این نتیجه رسیدند که زمانی که جریان را به وسیله کریستال کوارتز عبور می‌دهند، به وسیله یک فرکانس ثابت چرخش پیدا می‌کند. به خاطر همین است که ساعت‌های کوارتز به دقت حیرت انگیزی که دارند معروف هستند.

در حقیقت اصلی‌ترین و مهم‌ترین تفاوتی که در بین ساعت اتوماتیک و باتری وجود دارد همین دقت بسیار بالایی که ساعت‌های نوع باتری دارند، است. برخی از آنها توانایی این را دارند که به اندازه چند ثانیه در سال دقیق باشند. در اکثر ساعت‌های کوارتز از باتری استفاده می‌شود، باتری‌ها توانایی این را دارند که از ۳ تا ۵ سال دوام بیاورند و بعد از آن باید آنها را تعویض کنید.

گذشته از تعویض باتری همچنین برای تعمیر و یا نگهداری این ساعت‌ها نیز نیاز نیست که هزینه زیادی پرداخت شود.

به این نکته توجه کنید که ساعت‌های کوارتز به خاطر ویژگی‌هایی که اخیرا به آنها اضافه شده است مانند قطب نما و یکن متر امکان دارد که عمر باتری آنها کمتر باشد زیرا این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که باتری سریع‌تر تخلیه شوند.

با وجود این نیز همه ساعت‌های کوارتز باتری‌های قابل تجدید استفاده نمی‌کنند. شرکت‌هایی مثل Citizen از یک فناوری ویژه با نام Eco-Drive استفاده می‌کنند که روشی بسیار مناسب و جالب برای استفاده کردن از انرژی خورشیدی است. این ساعت‌ها حتی می‌توانند در نور محیط داخلی نیز شارژ شوند و در صورتی که کاملاً شارژ شوند بدون اینکه در معرض نور قرار گیرند می‌توانند تا ماه‌ها کار کنند.

شرکت‌های دیگری نیز نام این فناوری منحصر به فرد را Tough Solar می‌نامند. ساعت‌های کوارتز قیمت کمتر و همچنین دوام بیشتری دارند به خاطر اینکه در ساخت آنها از قطعات متحرک زیادی استفاده نشده است این تفاوت یکی از قابل توجه‌ترین تفاوت‌هایی در بین ساعت اتوماتیک و باتری است.

حرکت ساعت مچی کوارتز (باتری)

حرکت ساعت‌های اتوماتیک

می‌توان گفت که ساعت اتوماتیک نسخه ارتقا یافته از ساعت مکانیکی است. طراحان و مخترعان ساعت‌های مچی این فکر را کردند که به جای اینکه افراد به صورت دستی فنر را روی ساعت بپیچند و به احتمال زیاد به آن آسیب برسانند، در پی اقداماتی کاری کردند که این کار به طور خودکار انجام شود. به وسیله چرخ دنده و همچنین بلبرینگ­های توزین شده برای پیچاندن فنر ساعت‌های اتوماتیکی می‌توانند انرژی را از حرکات طبیعی به دست آورند.

ساعت‌های اتوماتیکی به خاطر زیبایی که دارند و لاکچری بودنشان در بین کسانی که به ساعت مچی علاقمند هستند بسیار محبوب هستند. در واقع خیلی از چرخ دنده‌هایی که در این مدل از ساعت‌ها به کار رفته اند با دست تولید شده‌اند که خیلی زیبا و حیرت انگیز هستند.

با توجه به مطالبی که ذکر کردیم در ادامه به طور خلاصه نگاهی به تفاوت‌هایی میان ساعت اتوماتیک و باتری می‌اندازیم تا بتوانیم برای خرید یکی از این دو ساعت‌ها تصویر واضح‌تری داشته باشیم.

تغذیه ساعت‌های کوارتز در واقع از باتری است در حالی که ساعت‌های اتوماتیک از فنر تغذیه می‌کنند. کم کم با گذشتن زمان ساعت‌های اتوماتیک به خاطر فرسودگی که برای آنها به وجود می‌آید به تعمیر منبع اصلی و یا تعویض نیاز دارند. ولی ساعت‌های کوارتز فقط با گذشت چند سالی به تعویض باتری احتیاج پیدا می‌کنند.

ساعت‌های اتوماتیک در مقایسه با ساعت‌های کوارتز دقت کمتری دارند به خاطر اینکه تغییرات محیطی می‌تواند بر حرکت ساعت‌های اتوماتیک تاثیرگذار باشند. به خاطر مهندسی دقیق و مهارت بالایی که ساعت‌های اتوماتیک دارند این ساعت‌ها از ساعت‌های باتری گرانتر هستند.

ممکن است این سوال هنوز هم برای شما باقی مانده باشد که کدام یک برای ما مناسب‌تر است؟ باید گفت که اگر دنبال یک ساعت مقرون به صرفه هستید که هزینه نگهداری از آن نیز کم باشد و همچنین کاربردی، بسیار دقیق و عمر طولانی داشته باشد یک ساعت کوارتز ( باتری) می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد.

این نکته را به یاد داشته باشید که اگر ساعت اتوماتیک را به مدت ۳ تا ۴ روز استفاده نکنید ساعت متوقف خواهد شد و باید مجدداً آن را تنظیم کنید، به خاطر همین است که اگر به طور مداوم از ساعت استفاده نمی‌کنید ساعت کوارتز می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

با وجود این‌ها نیز یک ساعت مچی اتوماتیک می‌تواند بسیار جذاب باشد. در دنیای دیجیتال که تمامی وسایل با مدارهای الکترونیکی و باتری کار می‌کنند، یک ساعت اتوماتیک می‌تواند منجر به برجستگی شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *