وبلاگ واچ گروپ

ساعت دو زمانه چیست و چه کاربردی دارد؟

ساعت دو زمانه چیست و چه کاربردی دارد؟

می‌توان گفت که ساعت‌ها مهم‌ ترین و قدیمی‌ ترین اختراعات بشر به شمار می‌رود، که در انواع مختلفی برای مثال ساعت مچی ، دیواری، جیبی و رومیزی وجود دارند. این ساعت‌ها را از نظر مدل صفحه در سه نوع ساعت دیجیتال آنالوگ و ساعت آنالوگ دیجیتال طراحی می‌شوند. ساعت آنالوگ دیجیتال و یا همان ساعت دو زمانه ساعتی بسیار پرطرفدار است که در ادامه در مورد آن توضیحاتی می‌دهیم.

در این مطلب واچ گروپ ما می‌خواهیم ساعت دو زمانه را معرفی کنیم، این نوع از ساعت‌ها گذشته از زیبایی ظاهری، که دارند کاربردهای فراوانی نیز دارند که افراد می‌توانند با توجه به سلیقه شخصی‌شان این ساعت‌ها را انتخاب و تهیه کنند. قبل از اینکه ساعت دو زمانه را بررسی کنیم اول لازم است که ساعت دیجیتال و ساعت عقربه‌ای و آنالوگ را به صورت جداگانه توضیح دهیم.

ساعت آنالوگ و دیجیتال

از گذشته تا به اکنون انواع گوناگونی از ساعت ها را طراحی و ساخته‌اند که بعضی از آنها مثل ساعت آفتابی خیلی مرسوم نبوده‌اند و یا اینکه در موقعیت‌های خاصی از آنها استفاده می‌شد. ساعت دیجیتالی و ساعت آنالوگ دو نوع از ساعت هستند که امروزه خیلی زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند که در ادامه ویژگی‌های آنها را توضیح می‌دهیم.

ساعت‌هایی که برای نشان دادن زمان بر روی صفحه‌شان عقربه دارند ساعت‌های آنالوگی و یا مکانیکی نامیده می‌شوند. این ساعت‌ها عقربه ثانیه شمار، دقیقه شمار و ساعت شمار دارند و انواع مختلفی از آنها موجود است. ساعت دیجیتال نیز به ساعت‌هایی گفته می‌شود که بر روی صفحه‌شان LED دارند و زمان به شکل عدد و کامپیوتر بر روی آن نمایش داده می‌شود.

ساعت‌های دیجیتالی می‌توانند ساعت را به صورت ۲۴ ساعته و یا ۱۲ ساعته نشان دهند و همچنین دقت بالاتری دارند و در مقایسه با ساعت‌های آنالوگ اسپرت‌ تر هستند. هر یک از این ساعت‌ها طرفداران خاص خودشان را دارند. ساعت‌هایی که هم دیجیتال و هم آنالوگ به شمار می‌آیند طراحی و کاربرد خاصی را دارند و ساعتی دو زمانه به شمار می‌روند. اگر می خواهید با تفاوت این دو ساعت آشنا شوید می توانید به مطلب تفاوت ساعت های دیجیتال با آنالوگ چیست؟ مراجعه کنید.

تفاوت ساعت های دیجیتال با آنالوگ چیست؟

ساعت آنالوگ و دیجیتال

ساعت دو زمانه چیست؟

همانگونه که ذکر کردیم ساعت‌های آنالوگ دیجیتال مدل‌های بسیار رایجی هستند که به وسیله افراد مختلف و در مکان‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی یکی از ساعت‌های خلاقانه‌ ای که تا به اکنون تولید شده‌اند ساعت دو زمانه بوده‌ است. در ادامه این مطلب همچنین می‌خواهیم که انواع مختلفی از ساعت‌های دو زمانه را که به وسیله کمپانی‌های گوناگون ساعت سازی ساخته شده‌اند را توضیح دهیم.

در پاسخ به این سوال که ساعت دو زمانه چیست در واقع باید گفت که ساعت دو زمانه یک نوع ساعت است که همزمان می‌تواند دو زمان گوناگون را مربوط به دو منطقه گوناگون را تنها در یک قاب نشان دهد. به طوری که می‌توانیم بگوییم که با داشتن این نوع از ساعت‌ها زمان دو کشور متفاوت و یا ساعت گرینویچ را در صفحه خواهیم داشت.

ساعت‌های دو زمانه را می‌توان به شکل عقربه‌ای و یا آنالوگ یافت و هر دو زمان را با عقربه نشان داد، به این دسته از ساعت‌ها ساعت دو زمانه و یا مکانیکی گفته می‌شود. بعضی از ساعت‌های دوزمانه به شکل دیجیتال هستند و زمان هر دو کشور را به شکل کامپیوتری و یا عددی نشان می‌دهند، البته به یاد داشته باشید که این نوع از ساعت‌ها بیشتر اوقات به شکلی طراحی می‌شوند که بتوانند بیشتر از دو زمان مختلف را در یک قاب نشان دهند.

این ساعت‌ها در واقع ساعت چند زمانه دیجیتالی هستند، از مدل‌های بسیار رایج این نوع از ساعت‌ها می‌توان به ساعت دو زمانه دیجیتال رومیزی و یا ساعت‌های چند زمانه دیجیتال رومیزی اشاره کرد که بیشتر اوقات در شرکت‌های تجاری و دفترها کاربرد دارند. همان گونه که اول به آن اشاره کردیم یک نوع دیگر از ساعت دو زمانه وجود دارد که پرطرفدارترین و رایج‌ترین این نوع از ساعت‌ها است و به آنها ساعت دو زمانه آنالوگ دیجیتال می‌گویند.

ساعت دو زمانه آنالوگ دیجیتال

در این بخش قصد داریم که مشخصات ساعت دو زمانه را بررسی کنیم. یکی از پرطرفدارترین و رایج‌ترین ساعت‌های دو زمانه ساعت‌هایی هستند که یک زمان را با عقربه و یک زمان دیگر را به صورت دیجیتالی و به صورت همزمان در یک صفحه نشان می‌دهد که به آنها ساعت دو زمانه آنالوگ دیجیتال می‌گویند.

بعضی از برندهای معروف ساعت مچی دو زمانه به شکلی هستند که شما می‌توانید کشور مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس این را تعیین کنید که زمان چه کشوری را می‌خواهید به صورت دیجیتال روی ساعتتان نمایش داده شود. این دسته از ساعت‌ها طراحی مدرنی دارند و به شکل پیش فرض ساعت چند کشور مختلف را میتوانند نمایش دهند،  همچنین لازم است که بخش دیجیتال ساعت، بر روی کشور مورد نظر و یا GMT تنظیم شود.

معمولاً در بیشتر ساعت‌ها ال ای دی مربوط به ساعت دیجیتالی بخش خیلی کوچکتری از صفحه را به خودش اختصاص داده است. قرار گرفتن عقربه‌ها و اعداد دیجیتالی در کنار همدیگر زیبایی خیلی خاصی را در ساعت‌های دو زمانه به وجود آورده است. به خاطر همین است که خیلی از افراد این ساعت‌ها را به خاطر ظاهر خاص و متفاوتی که دارند خریداری می‌کنند.

ساعت دو زمانه چیست؟

کاربردهای ساعت دو زمانه

همانگونه که ذکر کردیم ویژگی‌های دو زمانه بودن ساعت این امکان را به فرد مصرف کننده می‌دهد که بتوانند همزمان، زمان دو کشور مختلف را با یکدیگر داشته باشند به خاطر همین این ساعت‌ها برای کسانی که در کار تریدینگ و یا بیزینس هستند و هر دقیقه از زمان برای آنها اهمیت زیادی دارد انتخابی بسیار مناسب است. کسانی که خانواده و یا دوست و آشنایی در کشور دیگری دارند و می‌خواهند که تایم خود را با آنجا هماهنگ کنند می‌توانند از این نوع ساعت‌ها استفاده کنند.

همچنین این دسته از ساعت‌ها برای کسانی که جهت شرکت در مسابقات به کشورهای دیگر می‌روند و می‌خواهند زمانی کشور میزبان و کشور خودشان را به صورت همزمان بدانند انتخاب بسیار مناسبی است. گذشته از اینکه ساعت‌های دو زمان کاربرد ویژه‌ای دارند همچنین بر اساس علاقه افراد نیز انتخاب و خریداری می‌شوند، خیلی از افراد از این ساعت‌ها برای ظاهر خاص و جذابی که دارند و همچنین علاقه به اطلاع از زمان کشور دیگر و یا GMT آنها را خریداری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *