وبلاگ واچ گروپ

دقیق ترین ساعت مچی جهان

دقیق ترین ساعت مچی جهان

تمامی ساعت‌ها مثل یکدیگر کار می‌کنند اما دقیق ترین ساعت مچی جهان کدام است؟ ساعت دقیق جهان باید یک ساخت متفاوت داشته باشد. تمامی ساعت‌ها یک رخداد را به وسیله فرکانسی مشخص می‌شمارند ولی ممکن است این سوال پیش بیاید که دقیق‌ترین ساعت جهان چگونه کار می‌کند؟ در ادامه این مطلب واچ گروپ ایران در مورد ساعت‌های نوری که می‌توان گفت دقیق‌ترین ساعت‌ها هستند بیشتر می‌خوانیم.

احتمال رخداد خطا در بین ساعت‌های نوری خیلی کم است. برای ساخت این دسته از ساعت‌ها از مبنای کوچکتر از زمان استفاده می‌شود و همچنین دقت خیلی زیادی نیز دارند. نمی‌توانیم ساعت‌ها را در تعداد زیادی ساخت و ساخت این دسته از ساعت‌ها خیلی سخت است. این ساعت‌ها در آزمایشگاه قرار گرفته می‌شوند و دقت آنها ۱۰۰ برابر ساعت نوری است.

ساعت اتمی دقیق‌ترین ساعت جهان

اگر می‌خواهید که بدانید دقیق‌ترین ساعت‌های جهان به چه شیوه‌ای کار می‌کنند باید در مورد ساعت‌های اتمی بدانید. قبل از اینکه ساعت‌های اتمی را به عنوان دقیق‌ترین ساعت‌های دنیا معرفی کنند ساعت های کوانتومی بودند که خیلی دقیق بودند.

اما در این اواخر ساعت‌های اتمی در آمریکا افزایش یافت و پیشی گرفت و توانست عنوان دقیق‌ترین ساعت جهان را به خودش اختصاص دهد. ساعت اتمی می‌توانستند جای ساعت‌های مکانیکی با باتری خور را بگیرند.

سپس در ادامه در سال ۲۰۱۴ بود که ساعت‌های اتمی استرانسیم به دست بخشی از دانشمندان و محققین دانشگاه کلرادو بولدر و همچنین انستیتو ملی استاندارد اختراع شد. دقتی که این ساعت‌ها دارند در مقایسه با ساعت‌های دیگر ۱/۵ برابر بیشتر است.

ساعت اتمی دقیق‌ترین ساعت جهان

ساعت های استرانسیم

این دسته از ساعت‌های نوری در فرکانسی بیشتر از ساعت‌های سزیم مایکروویوی می‌باشد. امکان دارد که این ساعت‌ها یک جایگزین برای ساعت‌های سدیم باشند. و یا ممکن است که این دسته از ساعت‌ها به عنوان استانداردترین ساعت‌ها به جای ساعت‌های سزیم استفاده شوند.

اندازه‌گیری کارایی ساعت‌های اتمی

برای اینکه کارایی این دسته از ساعت‌ها مورد بررسی قرار گرفته شود از دو آیتم و همچنین پارامتر استفاده می‌کنند. این دو مورد نیز ثبات و دقت هستند. ثبات نشان دهنده مقدار و همچنین تغییر در سرعت ساعت می‌باشد و دقت نیز نشان دهنده این می‌باشد که ساعت نزدیک به تشدیدی است که در آن اتم‌های متصل شده بین سطح انرژی می‌لرزد.

کاربرد ساعت‌های اتمی

اکنون می‌خواهیم بدانیم که اصلاً دقیق‌ترین ساعت جهان یعنی ساعت اتمی چه کاربردی دارد در ادامه این مطلب با کاربردهایش آشنا می‌شویم.

در مکان‌هایی که حتی یک میلیاردم ثانیه نیز اهمیت خیلی زیادی دارد، برای مثال از ساعت اتمی برای همگام سازی عملکرد سیستم‌های مخابراتی و همچنین برای سیستم‌های ناوبری ماهواره‌ای نیز استفاده می‌شود.

مشاهدات فضا به وسیله کاوشگر در منظومه شمسی با وجود ساعت‌های اتمی امکان‌پذیر می‌باشد.

استفاده از آن در اکتشافات فضایی .

تعیین زمان معاملات در بازار‌های مالی برای یک محاسبه دقیق‌تر.

دقیق ترین ساعت مچی دنیا

قرار است که دقیق‌ترین ساعت مچی دنیا نیز با ساعت سیتیزن باشد. منبع انرژی این ساعت از سوی نور خورشید است. طراحی این دسته از ساعت‌ها به وسیله کریستال کوارتز می‌باشد. خطایی که این نوع ساعت می‌تواند داشته باشد در سال از یک ثانیه بیشتر نمی‌شود.

این ساعت همچنین در برابر دیگر ساعت‌ها از دقت بالاتری برخوردار است که حتی ساعت مچی‌های گران قیمت در جهان نیز نمی‌توانند به پای آن برسند. دقیق‌ترین ساعت مچی دنیا در مدل طراحی شده است و همچنین در ساخت گران قیمت‌ترین مدل آن از طلا و یاقوت استفاده شده است و تعداد محدودی از آنها ساخته می‌شود.

دو نمونه دیگر که در ساخت آنها از تیتانیوم مروارید استفاده می‌شود ارزان‌تر می‌باشد و همچنین در تعداد بیشتری نیز ساخته می‌شود. این دسته از ساعت مچی های دقیق دارای دو منبع انرژی می‌باشند اولین منبع انرژی نور خورشید است و دومین منبع انرژی باتری خاصی از لیتیوم و تیتانیوم می‌باشد.

دقیق ترین ساعت مچی دنیا

در این مطلب با دقیق ترین ساعت مچی جهان آشنا شدید اگر می خواهید از دیگر مطلب واچ گروپ ایران همچون بزرگ ترین برند های تولید کننده ساعت مچی مطلب دیدن کنید می توانید به بخش بلاگ ما مراجعه نماید.

ویژگی‌های ساعت‌های اتمی

در آن از پرتو افشانی استفاده نمی‌شود.

خیلی دقیق می‌باشند.

در این دسته از ساعت‌ها از فرکانس تجدید استاندارد اتمی به عنوان یک عنصر حفظ زمان استفاده می‌شود.

ساعت‌های اتمی که می‌توان گفت دقیق‌ترین ساعت‌های جهان هستند از نشانک‌های دقیق ریز موجی نیز استفاده می‌کنند.

این دسته از ساعت‌ها رادیو اکتیو نیستند.

این ساعت‌ها دارای چرخه فروپاشی اتمی نمی باشند.

مثل ساعت‌های معمولی پاندول نوسانگر و یا فنر ارتجاعی نیز ندارند.

بدون ساعت‌های اتمی پیدا کردن مسیر به وسیله جی پی اس امکان‌پذیر نیست.

تفاوت ساعت‌های اتمی با ساعت‌های معمولی

مهمترین فرق در میان ساعت معمولی و یک ساعتی اتمی این می‌باشد که نوسان در یک ساعت اتمی در بین هسته یک اتم و همچنین الکترون‌های اطراف آن رخ می‌دهد. این نوسان‌ها کاملاً مانند چرخ بالانس و همچنین فنر مویی ساعت کوکی نیستند ولی کاملاً مشخص می‌باشد که هر دو ساعت‌ها از شمارش نشان برای اندازه‌گیری کردن زمان بهره‌مند می‌باشند.

انواعی از ساعت‌های اتمی

ساعت اتمی سزیمی

ساعت اتمی هیدروژنی

ساعت اتمی رادیومی

ساعت اتمی سزیمی

اولین ساعت‌های اتمی ساعت سزیمی می‌باشند. امروزه خیلی از شرکت‌ها نیز از این نوع ساعت‌ها دقیق می‌سازند. HP , FTS از مدل‌های این دسته از ساعت‌ها می‌باشند. ساعت‌های اتمی آزمایشگاهی نیز خیلی دقیق‌تر از نمونه‌های تجاری می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *