وبلاگ واچ گروپ

بزل ساعت چیست؟

بزل ساعت چیست؟

ممکن است شما نیز تا به حال در مورد بزل ساعت مچی شنیده باشید، اما بزل ساعت چیست؟ آیا می‌ دانید که کاربرد این وسیله در ساعت‌های کرنوگراف دار و ساعت اسپرت چه می‌باشد؟ و یا اینکه چگونه باید آن را انتخاب کرد؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با بذل و همچنین انواع بزل ساعت مچی آشنا کنیم.

بزل ساعت چیست؟

در تعریفی ساده می‌توان گفت که بذل ساعت که به آن قاب ساعت نیز می‌گویند در واقع همان حلقه بالایی که بر روی ساعت کلاسیک و یا اسپرت شما می‌باشد است که کریستال ساعت را احاطه کرده است.

ممکن است که خیلی از شماها که از سایت ساعت‌هایتان را تهیه و خریده‌ اید ولی اصلاً در مورد اینکه بزل ساعت مچی چیست و یا در مورد انواع بذل ساعت مچی اطلاعات کافی نداشته باشید.

خوب است بدانید که در طراحی بعضی از ساعت ها مثل ساعت روتاری بزل را بر روی ساعت می‌چسبانند و یا اینکه آن را پیچ کرده‌ اند و در بعضی از ساعت‌ها نیز به صورت ثابت قرار گرفته می‌شود.

در حقیقت باید گفت که تمامی مدل‌ ساعت‌هایی که در بازار وجود دارند نوعی بزل دارند که می‌تواند به شکل یک حلقه نازک دور کریستال ساعت طراحی شده باشد و یا یک تکه‌ی سرامیکی باشد که صفحه ساعت را نگه داشته است.

بزل ساعت چیست؟

انواع گوناگون بزل ساعت

در بالا ذکر کردیم که تمامی ساعت‌ها چه ساعت کرنوگراف‌ دار، ساعت کلاسیک، ساعت اسپرت و یا… همگی آنها یک بزل دارند. تنها کاربرد و شیوه قرار گرفتن آن در ساعت‌ها به طور حلقه‌ ای دور کریستال ساعت و یا به طور سرامیکی است.

در کل بهتر است بدانید که بزل از جمله بخش‌های ساده اما خیلی پرکاربرد و موثر برای ساعت مچی است که به افراد امکان انجام دادن کارهای بسیار زیادی را می‌ دهد. به خاطر همین در این قسمت از این مطلب امروز ما می‌خواهیم که شما را با انواعی از بزل های ساعت مچی آشنا کنیم اطلاعاتی در مورد چند نمونه از آنها برای شما ارائه دهیم پس به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

بزل های غواصی

اولین نمونه از بزل ساعت که ما می‌خواهیم در این مطلب واچ گروپ ایران به شما معرفی کنیم بزل غواصی می باشد. این بذل‌ها در واقع از معروف‌ ترین بذل‌ها برای یک ساعت مچی هستند و کاربرد آن‌ها این می‌باشد که به شما این امکان را می‌دهند که مدت زمانی که در زیر آب می‌گذرانید را بتوانید به طور دقیق اندازه‌ گیری کنید.

با توجه به اینکه ساعت‌های کرنوگراف‌ دار به خاطر پوشرهای کرنوگراف که در طراحی یشان قرار گرفته شده است مقاومت ساعت در مقابل آب را به خطر می‌اندازند، این راه حل به افراد کمک می‌کند که بتوانند بدون هیچ نگرانی در زیر آب زمان را اندازه‌ گیری کنند.

بزل شمارشی

دومین بزل، بزل شمارشی می‌باشد که گذشته از اینکه می‌توانید آنها را در ساعت‌های خواصی ببینید همچنین می‌توانید آنها را در طرح‌ های ساعت و اسم برده ورزشی نیز مشاهده کنید. می‌توان گفت که مقیاس اندازه‌ گیری در این قاب‌ها بین ۰ تا ۶۰ دقیقه است که می‌تواند خیلی خوب با صفحه اصلی ساعت هماهنگی داشته باشد.

ساعت گوشی‌هایی که بزل شمارشی دارند این قابلیت را در خودشان دارند که برای مدت زمان یک ساعت شما را ردیابی کنند. شیوه استفاده کردن از این بذل‌ها بسیار راحت و ساده است و فقط باید نشانگر را با عقربه دقیقه ساعت تراز کنید.

بزل GMT

این بزل های ساعت نشان دهنده زمان جهانی و یا زمان دوگانه هستند که برای سفر خیلی پرکاربرد هستند. استفاده کردن از این بزل مانند یک بزل شمارشی خیلی آسان و راحت است. بزل GMT توانایی این را دارد که به صورت همزمان در ۲ و یا سه منطقه زمانی گوناگون زمان را به فرد نشان دهد.

بیشتر از این بزل در طراحی ساعت‌های GMT استفاده می‌کنند که به افراد این کمک را می‌کنند تا بتوانند که به صورت همزمان هم از ساعت محلی و هم از چندین منطقه دیگر نیز مطلع شوند. این ساعت‌ها یک عقربه اضافه با نام عقربه هم نام خود نیز دارند که خواندن ساعت را برای راد در منطقه‌های گوناگون راحت‌تر خواهد کرد.

بزل سرعت سنج

در مورد بزل سرعت سنج باید گفت که یکی از مهم‌ ترین و پرکاربرد ترین انواع بزل های ساعت این وزن می‌باشد که می‌توانید آن را بر روی صفحه خیلی از ساعت‌ها مانند ساعت کرنوگراف‌ دار مشاهده کنید.

کاربرد اصلی که این بزل دارد در واقع اندازه‌ گیری کردن سرعت جسمی ما است که در یک فاصله ثابت حرکت می‌کنید. معمولا از این نوع بلر برای محاسبه کردن سرعت موتور و یا ماشین استفاده می‌شود.

بزل سرعت سنج

بزل نبض سنج

همان گونه که می‌دانید امروزه ساعت‌ های هوشمند بسیار زیادی وجود دارند که قابلیت این را دارند که ضربان قلب افراد را اندازه‌ گیری کنند. ولی اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که بیشتر به ساعت‌ های اسپرت همچون ساعت سیتیزن علاقه دارید و به داشتن ساعت‌ های هوشمند چندان تمایلی ندارید ولی دوست دارید که ساعت شما نیز این قابلیت را داشته باشد که بتوان ضربان قلب شما را اندازه‌ گیری کند می‌ توانید بزل سنج را بر روی ساعتتان نصب کنید. معمولاً بزل نبض سنج را بر روی صفحه اصلی ساعت می‌توانید مشاهده کنید.

بزل قطب نما

آخرین بزل موجود بزل قطب نما می‌ باشد. همان گونه که از نامش پیداست این بزل نوع قاب می‌باشد که بر روی قطب نما نصب می‌شود. استفاده کردن از این بزل‌ها خیلی آسان و ساده است. به خاطر اینکه طراحی آنها به صورتی است که بر روی آنها حروفی موجود هستند که به افراد کمک می‌کنند تا راحت‌ تر بتوانند که جهت‌ ها را دنبال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *