وبلاگ واچ گروپ

چرا ساعت روی ۱۰:۱۰ تنظیم می‌شود؟

چرا ساعت روی ۱۰:۱۰ تنظیم می‌شود؟

اگر در بازار دنبال یک ساعت جدید باشید و تبلیغات اخرین مدل‌ها را مشاهده کنید امکان دارد که متوجه یکی از آیتم‌های تکراری در هر کدام از تصویرها شوید آن هم این است که زمان ساعت‌ها همه بر روی ۱۰ و ۱۰ دقیقه تنظیم شده‌اند. اما چرا چرا ساعت روی ۱۰:۱۰ تنظیم می‌شود؟

این تصویر همواره تصادفی نیست و به دهه‌های قبل برمی‌گردد. امروز ساعت چه مچی باشد و چه دیواری چه آنالوگ باشد و چه دیجیتال تقریباً در تمامی ساعت‌ها، برای اولین بار ساعت را بر روی ۱۰ و ۱۰ دقیقه تنظیم می‌کند(یک دقیقه کمتر و یا یک دقیقه بیشتر). اکنون این سوال پیش می‌آید که چرا این کار را انجام می‌دهند و چرا بعضی از برندهای ساعت همچون برند ساعت‌ روتاری این استاندارد صنعتی نمایشی را با مرور زمان تعدیل می‌کنند؟

همه به خاطر مسائل زیباشناسی می‌باشد

هر ساله صنعت تبلیغات میلیاردها دلار پول صرف می‌کند و ضرورتاً این روزها به یک علم تبدیل شده است. کارشناس‌هایی که مسئول فروش محصولات شما می‌باشند امکان دارد که خودشان را مانند Don Draper (یکی از شخصیت‌های سریال Mad men که مسئول تبلیغات بود) تصور کنند ولی بیشتر مانند دانشمندانی با روپوش آزمایشگاهی هستند که موظفند یک فرمول درست را به دست آورند.

همه به خاطر مسائل زیباشناسی می‌باشد

تخمین می‌زنند که برند رولکس به تنهایی سالانه تقریباً در حدود ۵۰ میلیون دلار برای تبلیغ کردن هزینه می‌کند و برندهای دیگر لوکس ساعت مانند امگا نیز تقریباً در حدود همین مقدار هزینه می‌کنند. علم تبلیغات گاهشمارها به وسط‌ های قرن بیستم برمی‌گردد. صد مچی‌ها و ساعت‌های دیواری در دهه‌های ۱۹۳۰ و همچنین ۱۹۴۰ به چند دسته دلیل روی ۱۰:۱۰ تنظیم می‌شدند ولی تمامی این دلایل به یک اصل تبلیغاتی ساده برمی‌گشت که آن هم این بود که کالا زیباتر به نظر برسد.

دلیل اصلی انجام دادن این کار این بود که انجام دادن این کار منجر به این می‌شود که لوگوی برندهای ساعت مانند برند ساعت پولو قابل مشاهده باشد. ضرورتاً در همه گاه شمارها نام تمامی سازندگان عمدتاً در قسمت وسط و بالای صفحه ساعت نشان داده می‌شود. تنظیم کردن ساعت بر روی این زمان منجر به این می‌شود که عقربه‌ها و روی لوگو قرار نگیرند به علاوه با تنظیم عقربه‌ها در زاویه قائم نسبت به همدیگر، نوع کادر برای نام شرکت تولید کننده به وجود می‌آید و توجه به سمت آن جلب می‌شود.

در ادامه ترکیبی از بعضی از بهترین تبلیغات ساعت را مشاهده می‌کنیم. و همچنین متوجه می‌شویم که خیلی از صفحات ساعت بر روی ۱۰:۱۰ و یا زمانی نزدیک به آن تنظیم شده‌اند.

آیا داری میخندی؟

در واقع این نیز یکی از دلایل دیگر تنظیم عقربه‌ها بر روی ۱۰ و ۱۰ دقیقه می‌باشد که شاید کمی ناواضح باشد اما از نظر روانشناسی کاملاً منطقی است. زمانی که عقربه‌های ساعت بر روی ۱۰:۱۰ تنظیم می‌شود انگار نشان دهنده یک لبخند است. معمولاً قرار گرفتن عقربه‌ها در این زمان به مراتب بهتر از قرار گرفتن آن رو به پایین مانند ساعت ۳:۴۰ است. میل داشتن افراد به دیدن صورت در هر وسیله و شیء یک موضوع اثبات شده می‌باشد و پاریدولیا نام گذاری شده است. افراد تبلیغ کننده این پدیده را می‌شناسند، همچنین از آن برای تاثیرگذاری بر روی ناخودآگاه و جذب کردن مخاطبان استفاده می‌کنند.

تاکنون دیدن اینکه یک ساعت از این امر پیروی نمی‌کند یک موضوع غیر معمول بوده است به خاطر اینکه این اصول تقریباً برای ۸۰ سال بعد از کشف نیز همچنان معتبر مانده‌اند.

حتی ساعت‌های دیجیتالی هم به صورت پیش فرض بر روی ساعت ۱۰:۱۰ تنظیم می‌شوند به خاطر اینکه استاندارد صنعت همین می‌باشد و انحراف از آن عجیب به نظر می‌رسد.

با وجود این شرکت‌هایی نیز هستند که تا حدی از این استاندارد پیروی نمی‌کنند. یکی از این شرکت‌ها اپل می‌باشد که اخیراً روی به بیزینس سال آورده است. ممکن است در اینجا این سوال برای شما پیش بیاید که آیا دلیل مناسبی برای پیروی نکردن از این سنت دارند؟

افسانه‌ها و اسطوره‌ها دربارۀ 10:10

قبل از اینکه ه کسانی که خلاف سنت پیش می‌روند بپردازیم، اول در مورد نظریات نادرستی می‌پردازیم که برای توضیح دادن دلیل تنظیم ساعت بر روی ۱۰:۱۰ به وجود آمده‌اند.

یکی از رایج‌ترین ایده‌ها این می‌باشد که گاه شمارها بر روی ۱۰:۱۰ تنظیم می‌شوند به خاطر اینکه نشان دهنده ساعت مرگ یکی از چهره‌های سرشناس می‌باشد. نسخه‌های زیادی از این نظریه موجود است که می‌گویند این زمان ساعت مرگ جان اف کندی، مارتین لوتر کینگ و یا آبراهام لینکلن می‌باشد.

یک جستجوی کوتاه در مورد زمان مرگ این شخصیت‌های تاریخ این را نشان می‌دهد که هیچ کدام از آنها در ساعت ۱۰ و ۱۰ دقیقه فوت نشده‌اند. با وجود این حتی اگر در این زمان نیز فوت کرده باشند و یا قهرمان تاریخی دیگری روی کره زمین وجود داشت که دقیقاً در این ساعت فوت کرده بود تنظیم ساعت‌ بر روی ۱۰:۱۰ برای بزرگداشت او کمی عجیب به نظر می‌رسید و به خاطر همین نیز تنظیم کردن ساعت روی این زمان به خاطر گرامیداشت یاد هیچ چهره فوت شده‌ای نمی‌باشد.

یکی دیگر از نظریه‌های نادرستی این است که ساعت ۱۰:۱۰ زمان پرتاب بمب اتم به هیروشیما و یا ناکازاکی بوده است که این نظریه نیز کاملا نادرست و غلط می‌باشد.

افسانه‌ها و اسطوره‌ها دربارۀ 10:10

چرا اپل ساعت‌های خود را روی 10:09 تنظیم می‌کند؟

خریداران تیزبین متوجه این شده‌اند که ساعت‌های اپل بر روی ساعت ۱۰:۱۰ تنظیم نشده‌اند و بلکه روی ۱۰:۰۹ تنظیم شده‌اند. این تفاوت خیلی کم ولی عامدانه است. شرکت اپل اولین سازنده ساعتی نبود که خلاف سنت عمل کرد. در حالی که تولید کنندگانی معتبری مانند برند رولکس و همچنین TAG Heuer ساعت‌هایشان را روی ۱۰:۱۰ تنظیم میکنند.

تایمکس یک برند مستقر در آمریکا می‌باشد که ساعت‌ را روی ۱۰:۰۹ و ۳۶ ثانیه تنظیم می‌کند. ممکنه از این سوال برایتان پیش بیاید که برند اپل و تایمکس می‌خواهند در مقایسه با برندهای دیگر ساعت سازی متفاوت باشند؟ در جواب باید گفت هم بله و هم خیر، در حقیقت همواره تصاویر نمایشی تبلیغاتی اپل معانی عمیق‌تری دارند. در هر نسخه از آیفون زمان ۹:۴۱ نمایش داده می‌شود به خاطر اینکه دقیقاً در این زمان گوشی پیشگام به عموم مردم عرضه شد.

در کل برند اپل توجیه قطعی و مناسبی را برای تنظیم کردن ساعت‌هایش روی ۱۰:۰۹ ارائه نداده است. با وجود این به نظر می‌رسد که آنها با صنعت ساعت سازی موافق می‌باشند ولی در عین حال نیز می‌خواهند این را بگویند که تا حدودی از رقبایشان جلوتر هستند. می‌توان گفت که شاید ظریف و زیرکانه‌ترین راه کنایه زدن به سنت همین کار است. یک توجیه دیگر برای این کار اپل وجود دارد و آن نیز این است که از نظر فنی متقارن است.

مخصوصاً با توجه به علاقه‌ای که برند اپل به زیباشناسی دارد این یک توجیه غیرمنطقی به حساب نمی‌آید ولی اینکه تصور کنیم رقابت جویی حرفه‌ای در کار است جالب‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *