وبلاگ واچ گروپ

آموزش جهت یابی با ساعت مچی‌

آموزش جهت یابی با ساعت مچی‌

جهت یابی کردن به وسیله ساعت مچی یک شوخی و یا یک تیتر نمی‌ باشد بلکه یک مهارت است که در طبیعت گردی امکان دارد به آن نیاز پیدا کنید و بهتر است که آن را بدانید. این را تصور کنید که برای آخر هفته یک برنامه تفریح در کویر و یا جنگل انتخاب کرده باشید، مطمئناً در این دسته از مکان‌ ها سرعت اینترنت کاهش پیدا خواهد کرد و یا اینکه به خاطر دلایلی ممکن است تلفن شارژ شما تمام شود و برای بازگشت به خانه به پیدا کردن راه احتیاج داشته باشید.

تنها راهی که برای شما وجود دارد این است که از نقشه‌ های کاغذی استفاده کنید که امروزه در دنیای دیجیتال این روش کمی ساده است یا یک راه دیگر نیز استفاده کردن از جی پی اس می‌ باشد. اگر ساعت مچی که دارید مجهز به این دسته از امکانات باشد زمان کمتری را در راه سپری خواهید کرد.

هیچ تفاوتی ندارد که ساعت شما مردانه باشد یا زنانه، وجود داشتن این آپشن در تمامی ساعت‌ ها ضروری و بسیار مهم است به خاطر همین یاد گرفتن مهارت جهت‌ یابی و استفاده کردن از ساعت مچی همچون ساعت روتاری برای تمامی افراد ضروری می‌ باشد ولی قبل از هر چیزی لازم است که اول شما با جهت‌ های جغرافیایی آشناییت داشته باشید. به یاد داشته باشید که اگر رو به شمال ایستاده باشید پشت سر شما جنوب می‌ باشد و سمت چپ شما غرب و سمت راست شما شرق است.

بین هر کدام از جهت‌ های اصلی یک جهت فرعی موجود است که به آن جهت نیم‌ ساز بین دو جهت اصلی گفته می‌ شود. برای مثال جهت شمال شرقی در واقع نیم ساز شمال و جهت شرق می‌ باشد.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به طور کامل برایتان توضیح دهیم که چگونه می‌ توانید به وسیله ساعت مچی بتوانید جهت‌ یابی انجام دهید.

جهت یابی به وسیله ساعت مچی

برای انجام جهت‌ یابی به وسیله ساعت مچی اول از همه باید ساعتتان را روبروی صورت تان قرار دهید سپس عقربه ساعت شمار ساعتتان یعنی همان بلند ترین عقربه را به گونه‌ ای در سمت خورشید قرار دهید که کاملاً در امتداد زاویه تابش خورشید قرار گرفته شود. این نکته را در نظر داشته باشید که درست انجام دادن این مرحله بسیار مهم می‌ باشد.

بعد از آن باید از مرکز ساعت به طرف ساعت ۱۲ یک خط فرضی رسم کنید. نیم ساز زاویه ساعت ۱۲ و عقربه ساعت شمار در واقع جهت جنوب را نشان می‌ دهد و همچنین در سمت مخالف آن نیز در واقع جهت شمال قرار دارد. البته این را در نظر داشته باشید که این قاعده در نیمکره شمالی به این شکل است و در نیمکره جنوبی می‌ توان گفت که کاملاً برعکس می‌ باشد.

جهت یابی به وسیله ساعت مچی

جهت یابی در ساعت دیجیتالی

شاید شما نیز فکر کنید که این روش یعنی همان جهت یابی به وسیله ساعت مچی فقط برای ساعت‌ های عقربه‌ ای کاربرد داشت و فقط به وسیله آنها می‌ توانستیم این روش را انجام دهیم اما در واقع در صورتی که ساعت شما دیجیتالی نیز باشد شما می‌ توانید همچنان جهت‌ یابی را انجام دهید. برای انجام این کار لازم است که ساعت را بخوانید و سپس روی کاغذ یک ساعت عقربه دار بکشید که همان لحظه را نشان می‌ دهد، سپس بلافاصله با استفاده از آن ساعتی که بر روی کاغذ کشیدید بر اساس همان مراحلی که در بالا توضیح دادیم جهت شمال و جنوب را پیدا کنید.

جهت یابی کردن در آب و هواهای مختلف

انجام جهت یابی با استفاده از ساعت سیتیزن و همچنین به کمک نور خورشید انجام گرفته می‌ شود، شاید شما این فکر را بکنید که این روش را فقط می‌ توان در روز های آفتابی انجام داد ولی باید این نکته را در نظر داشته باشید که با استفاده کردن از این روش در هوای مه آلود و هنگامی که فقط هاله‌ ای از خورشید معلوم باشد و نمی‌ توان جایگاه آن را به خوبی تشخیص داد نیز به کار می‌ آید و کاربرد دارد.

در چنین شرایطی شما می‌ توانید اول با کمک گرفتن از یک تکه چوب جهت تابش نور خورشید را به درستی پیدا کنید. به طوری که باید یک تکه چوب نازک را بردارید و آن را به شکل قائم در زمین فرو کنید. سایه‌ ای که از چوب بر روی زمین می‌ افتد هم راستا با جهت تابش نور خورشید می‌ باشد. نوک سایه دقیقاً در جهت مخالف با نور خورشید قرار گرفته می‌ شود بنابراین با مشخص کردن جایگاه خورشید با استفاده از همان روشی که توضیح دادیم می توانید جهت‌ یابی را انجام دهید.

جهت یابی کردن در آب و هواهای مختلف

شیوه انجام جهت‌ یابی به وسیله ساعت مچی

در بخش آخر این مطلب واچ گروپ ایران به صورت خلاصه یک دسته از نکات را بیان می‌ کنیم که توجه کردن به آنها می‌ تواند کار شما را برای انجام جهت‌ یابی آسان‌ تر کند و برای شما بسیار کاربردی خواهند بود:

  • قبل از سفر کردن حتماً چک کنید که ساعتتان قابلیت جهت‌ یابی را دارد یا نه به خاطر اینکه در بعضی از ساعت‌ های هوشمند این امکان وجود ندارد.
  • بعد از اینکه از داشتن جی پی اس اطمینان خاطر پیدا کردید حتماً باید آن را روشن کنید که از راه تنظیمات ساعت مچی انجام گرفته می‌ شود.
  • بعد از رفتن به منوی جهت‌ یابی که اغلب می توان در صفحه اول و یا منوی اصلی آن را پیدا کرد به روی گزینه نقشی و یا مسیر یابی کلیک کنید.
  • مقصد را وارد کنید و منتظر این بمانید تا مسیر را به شما نشان دهد. امکان دارد که در بعضی از ساعت‌ ها با نوشتن آدرس و یا نشان دادن بر روی نقشه مقصد مورد نظرتان مشخص شود.
  • بسته بودن ساعت شما اعلان مسیر ممکن است که به صورت صوتی و یا تصویری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *