وبلاگ واچ گروپ

آشنایی با انواع قفل ساعت مچی

یکی از مهمترین بخش‌های تشکیل دهنده ساعت مچی مردانه و زنانه، قفل ساعت مچی است که وظیفه آن نگه داشتن بند ساعت در دور مچ افراد است. قفل های ساعت مچی انواع گوناگون و زیادی دارند که هر کدام از آنها مزایا و ویژگی‌ های مختص به خودشان را دارند در ادامه این مطلب ما می‌خواهیم انواع قفل ساعت مچی را به شما معرفی کنیم و ویژگی‌ های آنها را بررسی کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

بررسی انواع قفل ساعت مچی

از آن زمان که ساعت‌های جیبی تبدیل به ساعت مچی شدند قفل ساعت مچی نیز اختراع شد، مسلماً آن بندی که وظیفه نگه داشتن ساعت را در دور مچ دست افراد داشت باید به وسیله چیزی محکم می‌شد که آن وسیله نیز قفل ساعت مچی است.

مطمئناً مانند هر وسیله دیگری قفل ساعت مچی نیز از زمانی که برای اولین بار تولید شد تا به الان تغییرات زیادی یافته است و مطمئناً هر ساعت سازی سعی کرده است که قفل مخصوص خودش را بسازد، که همین موضوع در طول ۱۲۰ سال گذشته منجر به این شده است که انواع مختلفی از قفل‌های ساعت مچی تولید شوند. در ادامه انواع این قفل‌ ها را نام می‌بریم.

در کل قفل‌های ساعت مچی چند دسته هستند؟

در کل می‌توان گفت که قفل‌های ساعت مچی از نظر آنکه به چه شیوه‌ ای بند ساعت مچی را در جای خودشان نگه می‌دارند به دو دسته‌ ای که در ادامه این مطلب واچ گروپ آنها را ذکر می‌کنیم تقسیم می‌شوند:

  • قفل‌های متصل: یعنی اینکه بند ساعت مچی هیچگاه باز نمی‌شود و فقط اندازه آن بزرگتر می‌شود تا بتواند دور مچ دست قرار بگیرد و سپس بعد از آن قفل شود.
  • قفل‌های منفصل: این نوع از قفل‌ها به طور کامل می‌توانند باز شوند و بند ساعت را به دو بخش مجازات تقسیم می‌کنند.

انواع قفل متصل ساعت مچی

در ادامه انواع مختلفی از قفل‌های متصل ساعت مچی را شرح می‌دهیم:

قفل پروانه‌ای دکمه‌دار

این نوع از قفل‌ها را می‌توان در ساعت‌های بند استیل و همچنین در ساعت‌هایی با بند چرمی یافت که به عنوان یکی از انواع قفل‌های ساعت مچی محکم و با کیفیت بسیار زیاد است و استفاده کردن از آن خیلی راحت و کاربردی است.

قفل پروانه‌ای دکمه‌دار

قفل سه تکه دکمه‌ای ضامن‌دار

این نوع از قفل‌ها در بین قفل‌های ساعت مچی را بیشتر برای ساعت‌های گران قیمت و لاکچری مورد استفاده قرار می‌دهند و دلیل آن نیز امن بودن این قفل‌ها است که می توان گفت باز شدن ناگهانی آنها غیر ممکن است به خاطر همین نیز است که از آنها در ساعت‌های خلبانی و غواصی نیز استفاده می‌کنند. این نوع از قفل‌ها مخصوص ساعت‌هایی با بند استیل است و فقط در این نوع ساعت‌ها می‌توان آنها را مشاهده کرد.

قفل پیوسته سه تکه دکمه‌دار

این دسته از قفل‌ های ساعت معمولاً بیشترین استفاده ممکن را در بین قفل‌های پیوسته دارند به خاطر اینکه قیمت آنها تقریباً متوسط است و همچنین امنیت بالایی نیز دارند و به خاطر اینکه دکمه دارند استفاده کردن از آنها خیلی راحت است، این نوع از قفل‌ها را بیشتر می‌توان در ساعت‌هایی با بند استیل یافت.

قفل پیوسته سه تکه بدون دکمه

این دسته از قفل‌ها دقیقاً مانند قفل‌های پیوسته سه تکه‌ ای که در بالا ذکر کردیم هستند ولی تفاوتی که در بین آنها وجود دارد این است که هیچ دکمه‌ ای برای باز کردن آنها وجود ندارد و به صورت فشاری محکم می‌شوند. این دسته از قفل‌ها می‌توان گفت که تقریباً ارزان‌ تر از انواع دیگر قفل‌های پیوسته هستند و بیشتر در بین ساعت‌هایی با بند استیلی که قیمت متوسطی دارند کاربرد دارند.

قفل پیوسته دو تکه دکمه‌ای

این نوع از قفل‌ها در بین انواع قفل های پیوسته ساعت قرار دارند که مانند قفل پیوسته سه تکه‌ای از ۳ قسمت ساخته شده‌اند ولی به خاطر اینکه یکی از بخش‌های آنها ثابت است آن را به عنوان قفل‌های پیوسته دو تکه‌ای می‌شناسند.

این دسته از قفل‌ها نیز کارایی راحت و امنیت قفل‌های سه تکه‌ای دکمه‌ای را دارند ولی این تفاوت در بین آنها وجود دارد که گذشته از اینکه می‌توان از آنها در ساعت‌هایی با بند استیل استفاده کرد همچنین می‌توان در ساعت‌هایی با بند چرمی نیز از آنها استفاده لازم را بکنید.

انواع قفل منفصل ساعت مچی

همانگونه که در بالا ذکر کردیم قفل‌های منفصل در واقع قفل‌هایی هستند که از هم جدا شده و همچنین بند یک تکه ساعت را به ۲ قسمت جدا از هم تقسیم می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع قفل منفصل ساعت مچی را بررسی کنیم.

قفل سگکی ساده

این دسته از قفل‌ها در بین قفل‌های ساعت مچی بیشترین میزان استفاده را دارند، این عینک ها از همان روزهای اولی که این وسیله اختراع شد بسیار کاربردی بوده‌اند. از این قفل‌ها فقط می‌توان در ساعت‌هایی با بند چرمی و سیلیکونی استفاده کرد و نمی‌توان این قفل‌ها را در بین ساعت‌هایی با بند استیل یافت.

استفاده از این نوع قفل‌ها در مقایسه با قفل‌های دیگر کمی سخت‌تر است ولی به خاطر اینکه قیمت پایینی دارند و همچنین ساخت آنها آسان است همیشه مورد توجه بوده‌اند و توانسته‌اند در بین قفل‌های موجود دیگر توجه زیادی را به خودشان جلب کنند.

قفل سگکی ساده

قفل منفصل کلیپسی

در واقع قفل منفصل کلیپسی را می‌توان به عنوان یک نوع قفل سگکی بدانیم که این دسته از قفل‌ها در بین ساعت‌هایی با بنده حصیری مش کاربرد بسیار زیادی دارند و همچنین به خاطر اینکه می‌توانند ساعت‌ها را خیلی راحت در سایزهای گوناگونی قرار دهند بسیار مورد توجه هستند.

قفل منفصل جواهری

 این دسته از قفل‌ها را می‌توان بیشتر در بین ساعت زنانه یافت کرد و با اطمینان زیادی می‌توان گفت که از این نوع قفل‌ها بیشتر در ساعت‌های ظریف زنانه استفاده می‌کنند و علت آن نیز کوچک بودن و همچنین ظرافت این دسته از قفل‌های ساعت است. ما در این مطلب واچ گروپ در مورد آشنایی با انواع قفل ساعت مچی اگر می خواهید از دیگر مطلب های واچ گروپ همچون انواع شیشه ساعت مچی دیدن کنید می توانید به بخش بلاگ ما مراجعه کنید.

کدام یک از این قفل‌های ذکر شده بهتر است؟

از آنجا که هر یک از این قفل‌هایی که در بالا آنها را ذکر کردیم کاربردها و ویژگی‌های مختص به خودشان را دارند نمی‌توان به درستی به این سوال پاسخ داد به خاطر اینکه هر فردی بر اساس سلیقه شخصی که دارد می‌تواند یکی از این قفل‌ها را که بیشتر مناسب خودش است انتخاب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *