وبلاگ واچ گروپ

چرا ساعت مچی کار نمی‌کند؟

چرا ساعت مچی کار نمی‌کند؟

اگر شما نیز از صاحبان ساعت مچی هستید امکان دارد که زمانی برسد که ساعتتان کند شود و یا اینکه حتی از کار هم بیفتد. هرچند که اتفاق افتادن همچین چیزی برای بار اول به خصوص اگر هزینه زیادی برای آن پرداخت کرده باشید کمی ناراحت کننده خواهد بود و سوال اصلی اینجاست که چرا ساعت مچی کار نمی‌کند؟ در بعضی مواقع این مشکل‌ها خیلی راحت می‌تواند حل شود و شما می‌توانید دوباره ساعت مچی‌تان را به دست کنید. پیش از اینکه در مورد علت از کار افتادن ساعت مچی نتیجه‌گیری کنیم بهتر است که در مورد عواملی که بر روی این موضوع تاثیرگذار هستند بپردازیم.

بعضی مواقع این مشکل‌ها به خاطر اینکه ساعت قدیمی شده است اتفاق می‌افتد یعنی اینکه امکان دارد روغن آن خشک شده باشد و یا بعضی از قطعات آن با گذشت زمان فرسوده و کهنه شده باشد با وجود این نیز دلایل خیلی زیادی برای از کار افتادن ساعت مچی وجود دارند که در ادامه این مطلب واچ گروپ ایران این دلایل را بررسی می‌کنیم و به علاوه شیوه تعمیر ساعت به وسیله ساعت سازان را نیز شرح می‌دهیم.

متداول‌ترین دلایل در مورد از کار افتادن ساعت

باتری

شایع‌ترین دلیل برای از کار افتادن ساعت‌های کوارتز تمام شدن باتری آنها است. همه ساعت‌ها با باتری کار نمی‌کنند، ولی اگر ساعتی با باتری کار کند آن موقع حداقل باید این ساعت تا دو سال به کارش ادامه دهد. با وجود این دقیقاً مانند ماشین‌ها و بقیه دستگاه‌های باتری دار در بین ساعت‌ها نیز عواملی موجود است که می‌تواند بر روی طول عمر باتری تاثیر بگذارد.

در ادامه چند عاملی که بر روی طول عمر باتری می‌تواند تاثیرگذار باشد را شرح می‌دهیم:

  • دیجیتال و یا آنالوگ بودن ساعت‌ها
  • اندازه باتری‌ها
  • تعداد عملکردهای گوناگون ساعت و تعداد دفعه‌هایی که شما از این عملکردها استفاده می‌کنید
  • تعداد دفعاتی که از کرنوگراف استفاده می‌کنید البته به این نکته توجه کنید که اگر کرنوگراف را در حالت فعال رها کنید منجر به این می‌شود که طول عمر باتری ساعت کم شود.
  • قرارگیری ساعت در معرض دمای خیلی بالا برای مدت زمانی طولانی.

اگر ساعت شما روزی از کار بایستد ساعت سازان اول از همه برای اینکه آن را تعمیر کنند باتری و اتصالاتی مربوط به آن را مورد بررسی قرار می‌دهند و اگر باتری ساعت تمام شده باشد آن را برای شما عوض می‌کنند. هرچند که تمام شدن باتری یکی از شایع‌ترین و اصلی‌ترین دلیل برای از کار افتادن ساعت است ولی ما به شما توصیه می‌کنیم که هرگز خودتان باتری ساعت را عوض نکنید به خاطر اینکه امکان دارد که از کار افتادن ساعت دلیل دیگری داشته باشد و اگر خودتان باتری ساعت را عوض کنید آن موقع امکان دارد به قطعات دیگر ساعت آسیب برسد.

 

باتری

آسیب ناشی از نفوذ آب

دقت کنید که حتی اگر یک قطره آب به درون ساعت نفوذ پیدا کند می‌تواند به شدت بر روی عملکرد ساعت تاثیر بگذارد. اگر چرخ دنده‌های کوچک ساعت در برابر آب قرار گرفته شود زنگ می‌زنند و سپس باعث می‌شود که در مدت کوتاهی از کار بیفتد، تا حدی که شما نمی‌توانید آن را تعمیر کنید و مجبور به این می‌شوید که آنها را عوض کنید. بعضی اوقات خراب شدن واشر و درزگیر ساعت و حتی قرار گرفتن ساعت در معرض رطوبت و نم نیز منجر به این می‌شود که آب به درون ساعت شما نفوذ پیدا کند.

آسیب‌های فیزیکی

در طول روز شما برای انجام دادن کارهایتان از دست استفاده می‌کنید و همین موضوع می‌تواند به ساعتتان ضربه وارد کند. امکان دارد که قطعات ساعت به خاطر انجام دادن یک فعالیت مکرر در حین انجام کارهای روزمره بشکنند و یا اینکه شل شوند. حتی در زمان در آوردن و یا بستن ساعت بر روی دست امکان دارد که به طور اتفاقی ساعت از دست به زمین بیفتد و سپس چرخ دنده‌های آن بشکند. اگر ساعتی که آسیب فیزیکی دیده باشد را برای تعمیر نزد یک ساعت ساز ببرید ممکن است که با توجه به میزان آسیبی که به ساعت وارد شده است مجبور شود آن را برای شرکت سازنده بفرستد.

ساخت ضعیف

اگر به درون یک ساعت مچی اورجینال و با کیفیت و لوکس نگاه کنید متوجه این می‌شوید که ساعت برای کار کردنش به قطعات خیلی ریز و چرخ دنده‌ها نیاز دارد. از آنجایی که ساعت‌ها قطعه‌های ریز خیلی زیادی دارند و به وسیله انسان ساخته می‌شوند. امکان دارد که بعضی از این قطعه‌ها به خوبی در جای خودشان قرار نگرفته باشند.

اگر همچین چیزی اتفاق بیفتد منجر به این می‌شود که این قطعات کوچک از جای خودشان جدا شوند و در درون ساعت حرکت کنند و باعث از کار افتادن ساعت شوند. برای اینکه این مشکل را حل کنید کافی است که ساعتتان را به شرکت سازنده تحویل دهید تا آن را برای شما تعمیر کنند.

شکستن شاه فنر ساعت

جریان الکتریکی بالا

در خیلی از موارد بسیار نادر بعضی از افراد به محض اینکه ساعت را به دستشان می‌بندند آن ساعت مچی از کار می‌افتد. دلیل رخ دادن این پدیده این است که جریان الکتریکی بالایی که در داخل بدن این افراد برقرار است. میزان جریان الکتریکی که در بدن فرد وجود دارد و یا قرارگیری فرد در معرض الکتریسیته می‌تواند بر روی طول عمر باتری و کار کردن و یا نکردن آن تاثیر بگذارد.

آلودگی و یا گرد و غباری که از عملکرد ساعت پیشگیری می‌کند

انسداد ناشی از گرد و غبار زمانی اتفاق می‌افتد که ساعت برای مدتی خیلی طولانی سرویس نشده باشد. به خاطر همین در صورت به وجود آمدن چنین مشکلاتی باید ساعتتان را سرویس کنید. برای انجام این کار تمامی قطعات ساعت از هم جدا می‌شوند و هر قطعه به صورت جداگانه تعمیر و تمیز می‌شود.

شکستن شاه فنر ساعت

تعداد زیادی از فنرها به خاطر فرسودگی طبیعی و یا اینکه به خاطر قرار گرفتن در برابر فشار زیاد از حد می‌شکنند. در بین سایت‌های اتوماتیک مکانیسم خاصی وجود دارد که از چرخش بیش از حد روتور گیری می‌کند و نمی‌ گذارد که شاه فنر زیاد از حد فشرده شود. ولی در بین ساعت‌های قدیمی حتی این حداکثر فشار که برای ساعت طراحی شده نیز می‌تواند منجر به این شود که شاه فنر بشکند که برای حل کردن این مشکل باید فنر را عوض کرد.

مکانیزم کوک اتوماتیک دچار نقص شده است

تعداد زیادی از عوامل منجر به این می‌شوند که مکانیزم کوک ساعت دچار مشکل شود برای مثال یک ضربه شدید باعث این می‌شود که موتور روتور ساعت  شکسته شود. به خاطر همین تخمین زدن هزینه تعمیر آن دشوار است. به علاوه تعمیر ساعت‌های قدیمی مانند ساعت‌هایی که موتور اتوماتیک بامپر دارند می‌تواند سخت‌تر باشد به خاطر اینکه قطعه‌های آنها گرانتر هست و به سختی پیدا می‌شوند.

در این مطلب واچ گروپ با چرا ساعت مچی کار نمی‌کند آشنا شدید اگر می خواهید از دیگر مطلب واچ گروپ همچون مطلب چرا ساعت مچی کار نمی‌کند؟ دیدن کنید می توانید روی این کلمه کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *